Nógrád Megyei Múzeumok Évkönyve
Tizenkilenc tanulmányt tartalmaz a Nógrád Megyei Múzeumok Évkönyve idei kiadása, amely a sorozatban már a 31. kötet. A múzeum 1975-től veszi számba és összegzi az intézményben folyó, a hozzá kötődő szakmai munka tudományos eredményeit.
2008. szeptember 10. szerda 16:36 - Hírextra
Akik kézbe veszik a 2007. évet feldolgozó évkönyvet, olvashatnak többek között arról, miként történt a Rákócziak korában Nógrád vármegyében a hivatalos ügyintézés, milyen volt a Pásztói Ipartestület zászlója. A könyvben felidézik a gyermekkorát Pásztón töltő Gaál István filmrendező életútját is. A kötetet ezúttal is rovatokba szerkesztették, történelem, régészet, néprajz, művészet-, művelődéstörténet és kiállítás-rendezvény címek alá csoportosítva.
Toronyi Judit arról ír, hogyan tükröződtek a választások a dualizmuskori sajtóban, a Nógrádi Lapok és Honti Híradóban, a Losonczi Híradóban, majd a Losonci Újságban és a Nógrádi Ellenzékben. Mint kiderül, a kormánypárti sajtó sem válogatott a jelzőkben, ha ellenzéki jelöltet kellett minősítenie és az ellenzék is nevetség tárgyává tette a vetélytársat, de a kortesfogásokból a humor sem hiányzott.
Harth Tamás a balassagyarmati Palóc Múzeum 1848 és 1947 közötti, 3300 darabos plakátgyűjteményét dolgozza fel. A legkorábbi darabok az országgyűlési követválasztás hirdetményei, a zsidósághoz intézett, kivándorlásra való felhívások és a megkezdődött szabadságharc falragaszai.
Szvircsek Ferenc ipartörténész a Megkopott a fekete gyémánt fénye című tanulmányban a nógrádi szénmedence III. ötéves tervidőszakát (1966-1970) dolgozza fel, a szerző ezzel a munkával a 2000-ben megjelent, csaknem 800 oldalas Bányászkönyvét folytatja.
Bagyinszki Istvánné és Balogh Zoltán a Csináljunk együtt múzeumot! című akcióról ír, amelyet Salgótarján várossá válásának 85. évfordulójára hirdettek meg. A lakosok által beküldött tárgyakból, dokumentumokból nagy sikerű kiállítást rendeztek Évek és emlékek címmel.
Forrás: MTI