A városi életforma hozta az AIDS-et
A halálos AIDS-betegséget okozó HIV vírus már 1908-ban terjedni kezdett Afrika egyes településein, főleg a Szaharában. A vírus terjedése összefüggött azzal, ahogy a modern városok fejlődésnek indultak a térségben.
2008. október 2. csütörtök 21:07 - Hírextra
Egyesült államokbeli kutatók szerint az emberi immunhiányt előidéző vírus, a HIV már jóval azelőtt elterjedhetett az emberek körében Afrikában, mint ahogy azt eddig hitték. Megállapításaik szerint az AIDS betegség emberi változatának kialakulása az 1900-as évek elejére, nagyjából 1908-ra tehető, akkorra, amikor megjelentek az első modern városok a Szaharában.
A Nature című magazinban közölt cikkükben az Arizonai Egyetem kutatói a városiasodással hozzák összefüggésbe a kór megjelenését, ez az életforma ugyanis kedvez a betegségek terjedésének.
A kutatók 1960-ban vett vírusminták genetikai vizsgálatából jutottak arra a következtetésre, hogy a vírusnak már évtizedekkel korábban léteznie kellett, a genetikai ismétlődések ugyanis egy bizonyos periodicitást mutatnak.
Mindezek alapján a kutatók 1908-ra datálják a vírus megjelenését, plusz-mínusz húsz éves hibahatárral.
A HIV vírus megjelenését eddig nagyjából 1930-ra tették a kutatók. A legelterjedtebb változata, a HIV-1-es a nyolcvanas években terjedt át a csimpánzokról az emberre. A szexuális úton terjedő vírus elsőként fiatal homoszexuális férfiak körében jelent meg, később azonban heteroszexuálisokra is átterjedt.
Forrás: inforadio