Tárgyalnak a kisebb parlamentről
Az Országgyűlés kedden megkezdheti a Fidesz 200 fős parlamentről szóló javaslatának tárgyalását, miután az Országgyűlés 59 elutasítás után, a hatvanadik alkalommal hétfőn napirendre vette a javaslatot. Erről Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyette
2008. október 6. hétfő 18:01 - Hírextra
"Jobb később, mint soha" - mondta Répássy Róbert, utalva arra, hogy a Fidesz 2006 június 16-án nyújtotta be az Országgyűléshez indítványát, amelyet azóta - a frakció folyamatos kezdeményezése ellenére - 59 alkalommal nem vettek napirendre.
Répássy Róbert úgy vélte: az eddigi próbálkozásokkal ellentétben, amikor a pártok nem tudták összeilleszteni választójogi elképzeléseiket, most megfordulhat a tárgyalás módszere, és először azt fogadhatják el, hogy maximum 200 fős lehet az Országgyűlés, majd utána egy a határidő kitűzésével megegyezhetnek arról, mi szükséges ahhoz, hogy ezt elérjék.
A Fidesz javaslata szerint - amelyet a demokrácia-törvénycsomag részeként nyújtottak be - az alkotmányban rögzítenék, hogy a képviselők létszáma legfeljebb 200 fő lehet; az eredeti 2006-ban benyújtott javaslat azt is tartalmazta, hogy alkossanak új választójogi törvényt 2007. április 30-ig.
Répássy Róbert az MTI kérdésére azt mondta: ezt nyilván korrigálni kell, de a korábbiakhoz hasonlóan most is azt fogják javasolni, hogy egyéves határidőn belül fogadja el az Országgyűlés a választójogi törvényt.
Göndör István az MSZP frakcióvezető-helyettese a múlt csütörtöki házbizottsági ülés után az MTI-nek azt mondta, azért támogatják a napirendre vételt, mert beszélni kell a Ház falai között a kisebb parlamentről, és ki kell derülnie, hogy a Fidesz hangzatos elképzelése mögött mi van valójában.
Mint mondta, az MSZP-nek évek óta kialakult álláspontja van a kisebb parlamentről, az egyéni körzetekről és a listás választásról. Hangsúlyozta: mandátumarányos részvételt alakítanának a ki.
Forrás: MTI