Emberi hiba okozta a hadronütköztető meghibásodását
Feltehetően emberi hiba okozta a világ legnagyobb részecskegyorsítójának meghibásodását, amelynek következtében tavaszig fel kellett függeszteni a kísérleteket - közölte a berendezést működtető genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN).
2008. október 7. kedd 08:20 - Hírextra
Lyn Evans szerint a problémát a szupravezető mágneseket összekötő 10 ezer elektromos vezeték egyikének hibás forrasztása okozhatta. A vezeték feltehetően túlhevült, lyuk keletkezett benne, és a hűtésre használt cseppfolyós hélium az alagútba szivárgott.
A meghibásodott szakaszt öt héten át folyamatosan szobahőmérsékletűre kell melegíteni, hogy a szerelők kijavíthassák a hibát, majd újabb öt hétig tart, amíg ismét az abszolút nulla körüli hőmérsékletre (-271,3 Celsius-fokra) hűtik a berendezést.
A CERN az incidens ellenére október 21-én megtartja a nagy hadronütköztető hivatalos megnyitóját, amelyre meghívták a létesítményben részt vevő 28 ország képviselőit.
A világ legnagyobb részecskegyorsítója a svájci-francia határvidéken 3,8 milliárd dollárért létesült 27 kilométer hosszú köralagút, amelyben a részecskék mozgásával modellezik a világegyetem keletkezését.
Magyar részről 50-60 kutató, az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetének és a Debreceni Atommagkutató Intézetének munkatársai, valamint a Debreceni Egyetem szakemberei csatlakoztak e kísérletekhez. A debreceni fizikusok a hadrongyűrű legnagyobb detektorának, a CMS-nek (Compact Muon Solenoid) a megalkotásában vettek részt.
Forrás: inforadio