Súlyos árvizek
A himalájai gleccsereknek a légkör felmelegedése következtében bekövetkező olvadása meg fogja gyorsítani a tibeti fennsík erózióját, ami erősíti a hegységen áttörő folyók sodrását és súlyos áradásokkal fenyeget - mutat rá egy tanulmány, amely a Nature cím
2008. október 9. csütörtök 09:37 - Hírextra
David Montgomery, a washingtoni egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője a Cangpo (a Brahmaputra kínai területen lévő felső folyása) térségében vizsgálta azt a hatást, amelyet a gleccserek előrenyomulása és visszahúzódása gyakorolt két és fél millió éven át e térségben. A folyón ezen a területen 100 kilométernél rövidebb szakaszon 3000 méter a szintkülönbség.
Ennek az erős esésnek igen erős erózióra kellett volna vezetnie, de a gleccserek fékezték ezt a folyamatot. Ha most visszahúzódnak, az olvadásból eredő vizek megduzzadnak, ami növeli a térség folyói által okozott eróziót, és a víz által felhalmozott morénák mögött valószínűleg természetes tavak alakulnak ki. Ezek közül egyesek katasztrofális áradásokat, gátszakadásokat okozhatnak, ami súlyos következményekkel járhat a helyi vagy a folyó alsó folyásánál élő lakosság számára - fejtette ki Oliver Korup svájci kutató, a tanulmány másik szerzője, aki emlékeztetett arra, hogy néhány indiai áradás oka már eddig is az volt, hogy Tibetben átszakadtak a természetes gátak.
Nem elhanyagolható tényező, hogy a Himalája térségében erőteljes tektonikus tevékenység is észlelhető, gyakoriak a földrengések - tette hozzá Oliver Korup.
Forrás: MTI