2024. november 25. - Katalin

A PM fiskális politikája veszélyezteti az intézményeket

Több egészségügyi szakmai szervezet úgy véli, hogy a Pénzügyminisztérium (PM) fiskális politikája közvetlenül veszélyezteti az egészségügyi intézmények működését, a betegellátást és a szakmai programok megvalósítását; erről szóló közleményüket kedden jutt
2008. október 14. kedd 16:50 - Hírextra
A Magyar Kórházszövetség (MKSZ), az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE), a Humán Egészségügyi Magánszolgáltatók Egyesülete és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) a Pénzügyminisztérium múlt heti tájékoztatására reagált.

A tárca akkori közleménye szerint az intézmények finanszírozása rendezett, biztosított a fedezet a 13. havi bér kifizetésére. Az intézmények finanszírozása az Egészségbiztosítási Alapból (E-Alap) történik, mégpedig a gyógyító-megelőző ellátás előirányzatából. Az intézmények és a szolgáltatók az általuk elvégzett ellátások után és alapján, vagyis saját teljesítményük szerint jutnak forráshoz.
Továbbá - taglalta a PM - az E-alapnak a gyógyító-megelőző ellátást finanszírozó előirányzata minden évben tartalmazza az intézmények által kifizetendő bér, valamint a 13. havi - 4 heti - illetmény fedezetét. Az idén a gyógyító-megelőző kassza 741,4 milliárd forintos előirányzattal rendelkezik.

Tavaly annyiban tért el a finanszírozás a megszokottól - emlékeztetett a tárca -, amennyiben ezt a 13. havi bérrel kapcsolatos megállapodás, amelyet a kormány a szakszervezetekkel kötött, indokolta. E megállapodás alapján 2007-ben és 2008-ban másfél havi 13. havi kifizetés finanszírozása történt, illetve történik. Így átmenetileg szükségessé vált egy költségvetési többletforrás a plusz két-két heti rész fedezetére. Ahogyan a múlt évben a többletet, az idén is a plusz két heti kifizetést - amely januárban megtörtént - fedezte a központi költségvetés.

Ezen túl azonban nincs szükség költségvetési beavatkozásra, a havonta fizetendő 13. havi részletek fedezete a normál egészségügyi intézményi finanszírozás keretében rendelkezésre áll - írta a Pénzügyminisztérium.

A szakmai szövetségek azonban úgy vélik, hogy a fenti PM-állítás több mint vitatható: a korábbi években az összeget az egészségügyi intézményeknek csak hitelként folyósították és ha ezt az összeget a szolgáltatók felvették, akkor azt havi törlesztés formájában vissza kellett fizetniük. Míg a 2007. évre vonatkozó 13. havi bért a központi költségvetésből fedezték, addig a 2008. évi ellentételezése az egészségügyi ágazatban elmaradt.

A kommünikében a szervezetek kiemelik azt is, hogy a teljesítmény-finanszírozás egységdíját nem emelték, így ezen a díjon keresztül sem juthatnak hozzá az egészségügyi intézmények a 13. havi bér fedezetéhez. "A teljesítménydíjak hosszú ideje változatlanok, a rendszerben nincs többletforrás" - olvasható az állásfoglalásukban.

A közleményt jegyzők szerint mind a finanszírozásnak, mind a bér jellegű juttatásoknak szektorsemlegesnek kell lenniük, vagyis nem lehet különbséget tenni önkormányzati, állami, vagy egyházi és önkormányzati tulajdonú, de gazdasági társaság által működtetett egészségügyi szolgáltató között, mert ez versenyhátrányt okozhat.

Az egészségügyi intézmények tulajdonosai az intézményeknél keletkező hiányt nem tudják pótolni. "A felelősség és feszültség kormányzati áthárítása a fenntartó önkormányzatokra, illetve intézményvezetőkre nem oldja meg a problémát" - fogalmaztak a közlemény aláírói.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását