Előállították a Kánya-hegyi útblokád szervezőjét
Előállította a rendőrség az encsi rendőrkapitányságra azt a férfit, aki útblokád építését tervezte pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplénben található Kánya-hegyi katonai létesítmény közelében.
2008. október 17. péntek 15:20 - Hírextra
Perlaki Tamás, a blokádépítés szervezője, erdőtulajdonos korábban azt mondta: az erdő az ő tulajdona, és az út is. A magánút tulajdonosa a magánutat pedig akkor és ott zárja le, ahol, és amikor akarja. Véleménye szerint az út sem a tulajdoni lapon, sem a földhivatali térképen nem szerepel, jogilag nincs is, tehát fogalmilag kizárt lenne egy jogsértő cselekmény a nem létező út lezárásával.
Perlaki Tamás budapesti lakos egyébként a zempléni Telkibánya melletti Kánya-hegyen álló 65 méter magas katonai objektum - híradástechnikai torony - felépítésének jogszerűségét évek óta vitatja. A férfi több fórumon is feljelentést tett arra hivatkozva, hogy az osztatlan közös tulajdonban levő erdőben neki is van tulajdonrésze, és a Honvédelmi Minisztérium (HM) beleegyezése nélkül építette fel az objektumot. Tiltakozását is kifejezte már jó néhányszor, például 2006 februárjában a szigorúan védett létesítmény területén - állítása szerint a saját birtokán - egy fát próbált elültetni, mert tudomására jutott, hogy az erdészeti szolgálat ki akarja vonni művelés alól az érintett területet.
A pénteki útblokád építését azért szervezte meg, mert a szerinte jogtalanul épült torony kapcsán nem indultak meg a megfelelő eljárások és ezzel szerette volna felhívni a figyelmet arra, hogy a Honvédelmi Minisztériumnak is be kell tartania a törvényt.
Az útblokád szervezőt azonban, - amikor a földet le akarta borítani az objektum felé vezető útra - a rendőrség a közlekedésbiztonsága elleni bűntett miatt előállította.
Gaskó Bertalan, a Borsod megyei rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek azt mondta: aki akadály építésével veszélyezteti a közlekedést, bűncselekményt követ el. Az eljárás feladata ezt tisztázni.
Báthori Gábor, az Erdőbirtokossági Társulat vezetője a történtek kapcsán úgy fogalmazott, hogy a szervezet túlnyomó többségének - a 145 tagból több mint száz embernek - nincs problémája a létesítménnyel.
Perlaki Tamás mellett mintegy féltucat - vele szimpatizáló - tiltakozó vett részt a pénteki eseményen.
A Honvédelmi Minisztérium az MTI-t arról tájékoztatta, hogy "érthetetlennek és elfogadhatatlannak tartja a Kánya-hegyi katonai objektum működésének ellehetetlenítését célzó pénteki akciót". A katonai objektum ugyanis jogerős és szabályos építési engedély birtokában épült, és szabályos, hatályos használatbavételi engedéllyel, illetve a területre vonatkozó bérleti szerződés birtokában működik.
Az úgynevezett Kánya-hegy 626 Akciócsoport és a Tiszántúli Természetvédők Társulata által szervezett "tájhelyreállítási akciót" több szempontból is indokolatlannak tartják. A tárca ugyanis egyrészt a jogszabályokat betartva, érvényes megállapodások és engedélyek birtokában építette és jogszerűen használja az objektumot. Másrészt, egy tájhelyreállítás – amennyiben erről lenne szó – nem történhet úgy, hogy magukat természetvédőknek nevezők földet, aszfaltot és köveket hordanak egy erdei útra, saját akaratuk véghezvitele érdekében.
Forrás: MTI