Más ütemben tárgyalnák a bizottsági jelentéseket
Nem a normál menetrendben tárgyalná az Országgyűlés a visszautasított interpellációk bizottsági jelentéseit, mert azok túl sok időt vennének el a plenáris ülésekből - tudta meg szerdán az MTI.
2008. október 23. csütörtök 07:46 - Hírextra
A házszabály szerint a visszautasított interpelláció bizottsági jelentését az elhangzást - vagyis a válasz leszavazását - követő héten kellene tárgyalnia a Háznak. Idén eddig majdnem húsz interpellációra adott választ szavaztak le a képviselők, volt két olyan ülésnap - október 6-án és 13-án -, amikor négyet is.
Szili Katalin az Országgyűlés elnöke az MTI kérdésére elmondta: a frakciók között körvonalazódik egy egyezség arról, hogy ezeket a jelentéseket - a házszabálytól eltérve - arányosan osszák el az ülésnapok között. Mint mondta, felvetődött az is, hogy a jelentéseket ugyanúgy kezeljék, mint más előterjesztéséket, vagyis külön a tárgyaljanak róluk, a szavazás viszont ne rögtön utána, hanem a határozathozatalok között legyen.
Hozzátette: ennek részleteiről jövő csütörtökön egyeztet a frakciókkal a házbizottság ülésén.
A kisebbségi kormányzás kezdete óta 14 interpellációra adott válasznál nem tudta biztosítani az MSZP a parlamenti többséget.
A május 1-je óta tartó kisebbségi kormányzás időszakában először május 26-án fordult elő, hogy leszavaztak egy miniszteri választ: Veres János egy fideszes interpellációra adott reakcióját utasították el a képviselők, majd Kiss Péter kancelláriaminiszter szintén egy fideszes interpellációra adott válaszát nem fogadta el a Ház.
Június 2-án ismét Veres János pénzügyminiszter válaszát utasította el a parlamenti többség. A tavaszi ülésszak utolsó napján, június 9-én Puch László közlekedési államtitkár válaszát szavazták le.
Az őszi ülésszak kezdete után, a szeptember 22-iki ülésnapon ismét Veres János válaszát szavazták le a képviselők, majd október 6-án háromszor utasította el a Ház Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter érvelését. Ugyanezen az ülésen elutasították Belovics Ervin, a legfőbb ügyész helyettesének válaszát is.
Október 13-án is négy interpellációt szavazott le a parlament: háromszor Keller László pénzügyi, egyszer pedig Korózs Lajos szociális államtitkárét.
Az Országgyűlés jelentős elmaradásban van a visszautasított interpellációk bizottsági jelentéseinek tekintetében: az ideiek közül mindössze négyről szavazott újra a Ház. Azok között, amelyeket nem tárgyalt újra, van olyan interpellációs válasz, amit még tavasszal szavazott le a parlament.