Börtönbe a miniszterelnökkel!
Közeleg a november 30-i parlamenti választás Romániában, zászlót bontott az RMDSZ is. Eddig jobbára a szimbolikus térben mozog a kampány, a pártok és politikusok erődemonstrációja kevésbé volt konkrét lépésekhez kötve. Azonban párszor meghökkentett minket
2008. október 30. csütörtök 07:29 - Kőrösi Viktor Dávid
HatármódosításAz RMDSZ kincses Kolozsváron indította útjára a kampányát. A fő üzenet a 2007-ben elkezdett kampányhoz kötődik, amikor Markóék az uniós statisztikai régiók határainak módosítását tűzték ki célul, ami hátterében egy kapkodva összerakott regionális szerkezet áll, összemosva a régiók történelmi hagyományait, kulturális, nyelvi és földrajzi gyökereit.
Első hallásra félő volt, hogy a bárki számára könnyen értelmezhető autonómia kérdése helyett mennyire lesz képes mindenki számára érthetően elmondani a közigazgatás átalakításának szükségességét. Azon túl persze, hogy valóban szükséges.
Az autonómia háttérbe tétele persze nem meglepő, ugyanis
Markó Béla és a Szövetség is sok kritikát kapott azzal kapcsolatban, hogy kampányolnak az autonómiával, de a parlamenti ciklusok közben „megfeledkeznek” a kérdésről. A közigazgatási régiók határmódosítása egyfelől nem új keletű kérdés, másfelől kétféleképpen is lehet kommunikálni, ellentétben az autonómiával.
Nemzetiségek és legyekA románok nagy része az autonómiát mint az állam egységének megbontására irányuló kísérletet értékelik, s nem egy nemzetiség önmegvalósításának lehetőségét. A közigazgatási reform ezért több légy leütését jelenti egy csapásra.
Először is, a statisztikai régiók határainak módosítása nem veri ki annyira a biztosítékot a román társadalomban. Ez azért fontos tényező, mert várhatóan a szélsőjobboldali pártok, mint a PRM és az PNG kevesebb voksot kaphat. Funar és Tudor nélkül a román politikai légkör csak jobb lenne.
Mindemellett a román pártoknál azzal lehet érvelni, hogy Románia elemi érdeke, hogy a fejlesztések olyan régiókban valósuljanak meg, amelyek földrajzi, valamint szociokulturális egységet képeznek. Az uniós fejlesztési pénzek hatékonyabb felhasználását teszi lehetővé az azonos igények megjelenése.
Kvázi-autonómiaAz RMDSZ tervezete egy fejlesztési régió alá venné a történelmi Székelyföldet, amit akár még egyfajta elő-autonómiaként is lehetne nevezni – ennek legnagyobb gátja talán a fentebb említett elcsépeltség. Ezzel szemben az anyagiak tűnnek előtérben lévőnek: a jövő útja a gazdasági fejlődés, ami egy nagyobb méretű társadalmi jóléttel azonosítható.
Ez persze nem jelenti, hogy az autonómia kérdése el lett felejtve. Ahogy
Cseke Attila államtitkár
nyilatkozta a HírExtrának: olyan érvrendszert kell kidolgozni, ami lehetővé teszi az autonómiát.
Voksolásra várvaMarkó Béla alakulata bizakodva várja a voksolást: a jövő elkezdőik, de csak együtt. A probléma persze „csupán” annyi, hogy amennyiben az RMDSZ be is kerül a parlamentbe, a közös magyar érdekképviselet a jól ismert indokok miatt a 2008-2012-es ciklusban sem fog megvalósulni. Ehhez nagyrészt kellett Szász Jenő értelmetlen önfejűsége és Markó Béla pártpolitikai balfogása, már ami a helyek számát illeti.
2004 után 2008-ban is az RMDSZ-re vetül annak a gyanúja, hogy eltették láb alól az MPP-t, a változás annyi, hogy a 2008-as akcióban Szász Jenő kompromisszumképtelensége is közre játszott. Ezen keresztül az RMDSZ moshatja kezeit.
A választásokon az MPP független jelölteket támogat. A polgári párt kampányáról egyelőre sokat nem tudunk, Szász Jenő feladata most inkább a párt egyben tartása, mint a voksvadászat.
RománokFurcsa helyzetben vannak a román pártok. Szlovákia után már Románia is elkezdte sajnálni Magyarországot. A Ziarul Financiar „Románia vs. Magyarország: nincs adósságunk, de neki vannak útjaik” című cikkében kifejti: ugyan Magyarországnak több mint 1000 km autópályája van, míg Romániának csupán 232 km, azonban a román államadósság a GDP 20%-a, míg Magyarországon ez 67%.
Sólyom László székelyföldi nem hivatalos látogatása alkalmával Traian Băsescu is időzítrett egy hivatalos látogatást hatalmas felhajtással trikolór-arzenállal, megmutatva, hogy ugyan Sólyom többeket érdekel, de attól a főnök még ő.
Ezek csak két példa a sok közül, hogy a szimbolikus kampány már megy. Románia nagy és hatalmas, míg Magyarország – mert Magyarország elleni kampány azért sosem jön rosszul – gyenge és kicsi. A szimbolikus kampány tehát folyik, bár annak kifejezetten lehet örülni, hogy nem valamifajta agresszív, Tudorféle hadviselés történik. Bár Tudor elvtársa, a poszkommunista soviniszta Gheorghe Funar már törvényen kívül helyeztetné az RMDSZ-t.
Sittre Tăriceanuval!Mindettől függetlenül mosolyogni is van min. Megszokhattuk már, hogy mifelénk sem szeretik a miniszterelnököt, de odáig még nem nagyon fajultak a dolgok, hogy valaki börtönbe akarja záratni a miniszterelnököt azért, mert nem ad fizetésemelést. Emil Boc, a PD-L elnöke viszont pont ezt nyilatkozta: amennyiben a pedagógusok 50%-os béremelését a kormány nem adja meg, a miniszterelnök ellen bűnvádi eljárást kezdeményez a Băsescut is delegáló párt elnöke. A hír friss: sürgősségi kormányrendelettel áprilisra halasztották a kifizetéseket.
Rács mögé a kormányfőt
Emil Boc, a Demokrata-Liberális Párt elnöke közölte, pártja bűnvádi panaszt emel a kormányfő ellen, ha ez akadályozni fogja a tanárok fizetésének emelését. A demokrata-liberális politikus elmondta, alakulata hivatallal való visszaélés vádjával emel panaszt Călin Popescu Tăriceanu kormányfő ellen, ha a kormány egy sürgősségi határozattal eléri, hogy nem emelik meg a tanárok fizetését.
Néhány nappal korábban Emil Boc bizalmatlansági indítvánnyal fenyegette a kormányt, ha ez megakadályozza a tanárok fizetésemelését.
Forrás: erdely.ma