Szlovákiának van szégyellnivalója
Robert Fico számon kéri Magyarországon a szélsőjobboldal térnyerését. Teszi mindezt úgy, hogy elmondja: ő már megfékezte a szlovák szélsőjobbot. Rajta kívül ezt senki sem látja így, s az még hagyján hogy mi nem így látjuk, de a Szlovák Testvériség sem, ak
2008. november 12. szerda 06:59 - Kőrösi Viktor Dávid
Fazakas Szabolcs, az MSZP európai parlamenti képviselője a Hír TV kamerája előtt elmondta, hogy azzal, hogy Ján Slota, szlovák szélsőjobboldali pártvezér az Európai Unió intézményeihez fordul, csak jót tesz a helyzetnek, ugyanis így nem egy magyar panaszt kell a plénum elé vinni, hanem egy szlovákot.
A felvetés igaz, bár önmagában sokat mond az Európai Unió kisebbségpolitikájának hatékonyságáról az, hogy Slota pártja következmények nélkül lehet a szlovák kormány tagja. A lépés azonban talán segít feléleszteni az uniós intézményeket téli álmukból, már ami a kisebbségvédelmi mechanizmusok beindulását illeti. Fazakasnak ugyanis várhatóan igaza lesz, s Slota próbálkozásai visszafelé fognak elsülni (remélhetőleg), jelesül ráirányítják a figyelmet a szlovák szélsőjobboldali szervezetek, így például a
Slovenská Pospolitost’ (SP) mai napig folyamatos ténykedésére.
Ugyan Fico azzal érvel, hogy beszüntette az SP-t, ezzel azonban van némi probléma. Az egyik az, hogy a Slovenská Pospolitost’ honlapja nem feltétlenül egy halott, tetszhalott, illetve még csak nem is egy kómás mozgalomról árulkodik. 2005-ben ugyan pártként betiltották a szélsőjobboldaliakat, viszont azóta is, köszönik szépen, jól vannak, nemzeti emléktúráznak, vagy éppen a nácikkal kollaboráló Josef Tisora emlékeznek. Ez még mindig a jobbik eset, a rosszabbik ugyanis az lenne, ha tömegével járnának úgy magyarok, mint ahogy Malina Hedvig járt.
Érdekes módon Ján Slota a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) vezére az egyik pártolója volt a Slovenská Pospolitos» - Národná Strana (Szlovák Testvériség – Nemzeti Párt) szétkergetésének. Azóta az SNS és az SP viszonya nem feltétlenül felhőtlen, olyannyira, hogy az SP többször felszólította az SNS híveit, hogy fordítsanak hátat Slota ügynöknek.
TTTA szlovák szélsőjobb tehát továbbra is a tűrt kategóriába tartozik, sőt, gyakran van olyan érzése az embernek, hogy bizonyos állami támogatással is rendelkezik. Eléggé egyértelmű és átlátható volt a módszer, ahogy Malina Hedvig ügyében falaztak kormányzati szinten, olyan ugyanis a világon nem sok helyen fordul elő, hogy a belügyminiszter egy kék-zöld foltos, vérző lányra azt mondja, hogy saját magát verte meg, illetve hogy az nem történt meg.
Ez azonban nem elszigetelt eset. Ma már látjuk, hogy a Dunaszerdahelyen elkövetett rendőrattak utasítóinak is ugyanúgy falaz a minisztérium és a rendőrség, ahogy a Malina Hedviget megverő szlovák szélsőségesnek falazott annak idején. A futballmeccsel kapcsolatosan a szlovák fél elkövette a lehető legnagyobb hibát: burkoltan, de felvállalta az atrocitás etnikai mivoltát. A rendőrség ugyanis meglehetősen határozottan emelte ki a tömegből a pozsonyi Slovan problémásan viselkedő szurkolóit is, így az, hogy elcsattant pár pofon a magyarok irányában, önmagában semmit nem jelentett volna. Azonban a rendfenntartók amúgy is érthetetlen támadása után csak olaj a tűzre, hogy a rendőrség mind a mai napig keni a felelősséget, s eléggé ködös, ennél fogva gyanús magyarázatokba bocsátkozik olyan okokról, melyek nem láthatóak a felvételeken…
Slovenská Pospolitost’Persze a szélsőjobboldalnak való falazás nem új keletű, már Malina Hedvig esete előtt is volt rá példa. 2005-ben Komáromban vonult fel a szélsőjobboldali szervezet, azonban magyar ellentüntetők is kimentek elégedetlenségüknek hangot adni. A szeánsz vége az lett, hogy a magyar ellentüntetőket a rendőrök kergették szét, míg a szélsőségesek masíroztak tovább.
Matica Slovenská
Matica Slovenská
Az Osztrák-Magyar Monarchiában élő szlovákok vezető politikusai 1861-ben Túrócszentmártonban memorandumot bocsátottak ki, amelyben az alapvető kisebbségi jogok megadását követelték a szlovákság számára. Erre válaszul a osztrák császár, Ferenc József engedélyezte a szlovák nemzet és élet kedvelőinek létrehozását. Ennek eredményeként 1863. augusztus 4-én megalakult a Matica Slovenská. Példaképe volt a szerb Matica Srpska (1826-ban alapították) és a cseh Matice česká (1831-ben alapították).
Megalakítás után a tagság folyamatosan nőtt és a szervezet súlya is egyre nagyobb lett a magyarországi szlovákság köreiben. Összegyűjtötte a szlovák kultúráért tenni akaró aktivistákat. Támogatta az amatőr színjátszóköröket, a népi kultúrát, saját kiadásában jelentette meg a Letopisy (magyarul Krónika) című szlovák nyelvű tudományos folyóiratot, valamint a Matica keretein belül alakult meg a Szlovák Nemzeti Múzeum is.
1875. április 6-án kelt, 125. számú rendeletében Tisza Kálmán belügyminiszter beszüntette a Matica Slovenská működését.
Forrás: Wikipedia
A
Matica Slovenská (MS) régi szervezet, ellentétben az 1995-ben bejegyzett SP-vel, sovinizmusa burkoltabb, de erőteljes. Duray Miklós 1997-ben felháborodottan vette tudomásul a MS jogi alapjainak meghatározását: „A parlament elfogadta a Matica Slovenská szlovák soviniszta szervezet különleges jogállását biztosító törvényt, ami bizonyos államigazgatási hatásköröket is biztosít a szervezetnek, beavatkozási lehetőséget az etnikai kapcsolatokba, és a nem szlovák nemzetiségű lakosság kulturális életébe, továbbá az iskolaügybe, és feljogosítja a szervezetet feladatának teljesítése érdekében további jogi személyek létrehozására. A Matica Slovenská jelenleg a kulturális tárca költségvetésének mintegy 5 százalék fölött rendelkezik (145 millió SK), ugyanakkor a lakosság több mint 10 százalékát kitevő magyarság a kultúrájára gyakorlatilag nem kap költségvetési támogatást – a kulturális tárca költségvetésének kb. 0,1 százaléka jut a magyar kultúrára” (Wikipedia).
A MS elkötelezett a szlovák kultúra védelmének, a szlovákság érdekképviseletének ügyében.
Jozef Markuš az MS vezetőjének egy cikke szerint „az időben a szlovák nemzetet, államiságot képviselő szervezet válságba került az államhatalom magas polcain lévő ismert személyek igazságtalan tevékenysége folytán, melynek célja a Matica Slovenská szerepének, súlyának leértékelése volt. Mi lehetett ennek az oka? A következménye viszont nem lehet kérdéses: a szlovákság, a szlovák haza, a szlovák kultúra a szlovák nyelv pusztulása” (Kisebbségkutatás, 2005/1.).
BékességAmikor a látens és kevésbé látens sovinizmus gyakorlatilag kormányzati szerepet vállal Szlovákiában nem csak a felvidéki magyarokat, de az odautazó turistákat is terrorizálva, akkor Magyarországnak ügyesnek kell lennie a kezelésben. Göncz Kinga eddig nem váltotta be a reményeket, amelyeket pszichológusi, ebből kifolyólag konfliktuskezelői képességeihez fűztek kinevezésekor. Magyarország legnagyobb problémája jelenleg nem a Fico, Slota és Fodor Gábor által kárhoztatott Magyar Gárda.