2024. november 22. - Cecília

A testmeleg és az őslakók

Az emberi testmeleget érzékelő szenzorokkal felszerelt repülőgépek révén kívánja felkutatni - és megóvni - az Amazonas távoli vidékén élő indián törzseket a brazil kormány.
2008. november 19. szerda 16:31 - Hírextra
A tartózkodási hely felderítése segíteni fogja a Nemzeti Indián Alapítványt abban, hogy olyan rezervátumokat hozzon létre, amelyekre tilos lesz behatolniuk a fakitermelőknek és a farmereknek - közölte Antenor Vaz, aki a FUNAI néven ismert alapítvány keretében az elszigetelt indián törzsekkel kapcsolatos programot irányítja.

Az ősi életformában élő indián törzsek számára a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy engedély nélküli behatolók kivágják az erdőt, amelyet használnak. A repülőgépes-hőszenzoros felderítés Vaz szerint kitűnő eszköz lesz az őslakók védelmezésére.

Különösen fontos, hogy ezzel a módszerrel úgy lehet megállapítani a törzsek tartózkodási helyét, hogy nem lépnek közvetlen fizikai kapcsolatba velük és így nem fenyeget az a veszély, hogy éppen segítőik esetleg megfertőzik őket olyan betegségekkel - például influenzával -, amelyekkel szemben az indiánok nem rendelkeznek védettséggel. Erre Fiona Watson, a világ különböző részein élő természeti népek védelmével foglalkozó londoni Survival International szervezet brazíliai megbízottja hívta fel a figyelmet.

Watson elmondta, hogy eddig az őserdő távoli pontjain élő törzseket csak gyalog lehetett keresni, ami olyan feladat, mint egy tűt megtalálni a szénakazalban. Az új módszer azt jelenti, hogy a fakitermelés ellenőrzésére használt repülőgépeket felszerelik testmeleg-érzékelőkkel, amelyekkel fel lehet deríteni az emberek jelenlétét. A gépek nagy magasságban repülnek az Amazonas vidékén és nem zavarják meg az elszigetelt törzsek életét.

A brazíliai indiánok jelentős része él az őserdőben, őrizve ősi nyelvét és szokásait, hagyományait. Nem egy törzs évtizedeken át küzdött azért, hogy megőrizhesse vagy visszakapja őseinek földjét. Az 1988. évi brazil alkotmány kimondta, hogy minden ősi indián föld határait ki kell jelölni és ezeket a földeket öt éven belül vissza kell juttatni indián gazdáiknak. Ez máig sem valósult meg teljesen, de az Amazonas vidékének 22 százaléka és az ország területének 11 százaléka már az indiánok kezelésében van.

Májusban a FUNAI fényképeket tett közzé: ezeken egy elszigetelt amazóniai törzs harcosai láthatók, amint úgy próbálják védeni földjüket, hogy nyilakat repítenek egy repülőgép felé. A kormány már 20 éve tudott a törzs létezéséről, és a felvételt csak azért hozta nyilvánosságra, hogy felhívja a figyelmet az indiánok súlyos helyzetére.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását