Kalózkodásból élnek
A nemzetközi közvéleményt egyre jobban foglalkoztatja a szomáliai kalózkodást - a tengeri rablók azonban egyre jobban élnek. Nem csoda, hiszen van miből: a hétvégén elrabolt szaúd-arábiai olajszállítóért 25 millió dolláros váltságdíjat kérnek.
2008. november 21. péntek 07:32 - Hírextra
Oroszország is fokozza jelenlétét Afrika szarvánál, azaz a kontinens kalózok fenyegette keleti partvidékén. Az orosz hadiflotta parancsnoka bejelentette, hogy erősítést küld a már a régióban tartózkodó Nyeusztrasimij, azaz Megfélemlíthetetlen nevű hajó mellé. Az Európai Unió közölte, hogy december 8-án indítja saját kalóz-ellenes akcióját.
Közben nyilvánosságra került, hogy a kalózok 25 millió dollár váltságdíjat követelnek a hatalmukba kerített szaúdi szupertankerért. Az olajjal megtöltött Sirius Star körüli tárgyalásokra 10 napos határidőt adtak. "Ha a szaúdiak nem lépnek, akkor katasztrófához vezető lépéseket teszünk" - fenyegetőztek a fegyveresek.
A Nemzetközi Hajózási Hivatal beismerte, hogy Vörös-tengerről az Indiai-óceánba vezető hajózási útvonal felett elvesztették az ellenőrzést. Az, hogy a tankert 800 kilométerre a partoktól foglalták el, jól jelzi, milyen komoly akciókra képesek a kalózok.
Egyre többet hallani közben a banditák szárazföldi életéről. A kalózok elegáns házakat építenek maguknak, drága autókat vásárolnak, és gyönyörű nőket vesznek feleségül - ecsetelte sorsukat az AP hírügynökség.
Mivel több elrabolt hajó legénységét sokáig a parton tartják, és például a Fülöp-szigetekiek nem szeretik a külföldi konyhát, a kalózok szakácsokat fogadnak fel, akik a túszok ízlésének megfelelően főznek.
Miközben Szomáliában összeomlott a hatalom, őket szűkebb lakhelyükön valóságos hősöknek tartják, mivel rájuk épül a helyi gazdaság. A városok generátorokat vesznek a pénzükből, és így mindig van áram, az utcán internet-kávézókat is találni. Az egyik kalózvárosban, Harardherében a lakosok hangosan ünnepelték a 100 millió dollárnyi rakományt szállító Sirius Star elrablását.
A váltságdíjat néha helikopterről dobják le a kalózoknak, vagy vízhatlan bőröndökben hagyják a tengeren. Mivel sok a cápa, ezért mindig a legidősebb hajós gyűjti be a pénzt, amiért extra díjat kap - árulták el a bankjegyszámláló gépekkel is felfegyverkezett kalózok.
Forrás: inforadio