Fotóalbumok a középpontban
Bár számos sikeres fotóalbum jelent és jelenik meg, akár többet is ki lehetne adni, hiszen ezek pótolják azt a tucatnyi erős magazint, amely közölhetné a frissen készülő képeket. Többek között erről is szó volt a Fotóhónap keretében megrendezett, a fotós
2008. november 26. szerda 06:10 - Hírextra
A november végéig tartó Fotóhónap 2008 fesztivál központi kiállításainak helyet adó VAM Design Centerben, az MTI Kinyílt fiókok című tárlatának képei között tartott kötetlen beszélgetésen Féner Tamás, a távirati iroda Kor-képek könyveinek egyik szerkesztője a sorozat következő darabjáról, az 1957 és 1967 közötti időszakot földolgozó, hamarosan megjelenő kötetről beszélt.
Mint mondta, az albumokba kerülő archív felvételek kiválogatásában tagadhatatlanul szerepet játszanak a személyes élmények, de természetesen ügyelni kell a dokumentatív erejű és a jó minőségű képek egyensúlyára is. Megjegyezte, ő maga kevesebb könyvészeti és több fotográfiai szempontot mérlegel.
A Kor-képek szerkesztőbizottsága már gondolkodik a következő kötet időhatárain, annyi bizonyos, hogy az 1989-es évvel, a köztársaság kikiáltásának idejével kezdődne, a záró dátumról azonban még nem döntöttek - tette hozzá Féner Tamás.
Gera Mihály arról számolt be, hogy az általa 1995-ben indított Fényképtár című sorozat harmincadik kiadványa is egy volt MTI-s fotográfus, a rendkívüli tehetségű Fényes Tamás 100 képét adja majd közre.
Bár Fényes Tamásnak csupán néhány fotóját szokták ismerni és emlegetni, jelentős munkásság áll mögötte, mindig megtalálta a pillanat szépségét, és ezekről mindig érvényes képet készített - hangsúlyozta Gera Mihály.
A Fényképtárban nemrég két fiatal fotós, Fazekas István és Soltész István albuma jelent meg - idézte fel Gera Mihály, hozzátéve ugyanakkor, hogy támogatók híján a harmincadik kötettel lezárulhat a sorozat. Így aligha számíthat a közönség a szintén MTI-fotós, nemrég elhunyt Lajos György ugyancsak figyelemre érdemes anyagának kiadására.
Kaiser Ottó fotóművész elmondta, hogy Határtalan irodalom című sorozatában immár a harmadik album jelent meg, a három kötetben 20 ország 200 magyar származású íróját, színészét, képzőművészét, zenészét mutatta be. A negyedik kötetben az Egyesült Államokban és Kanadában élőkről számolna be, de anyagi források hiányában egyelőre ez csak terv - fűzte hozzá, megjegyezve, hogy "a szerkesztésben a pénz a rendező elv".
A beszélgetésen szó esett a Baki Péter szerkesztésében megjelent, Fényképezés című vaskos kézikönyvről is, amely 300 fotóval és több mint 80 rajzzal, 11 szerző írásával elsősorban a profi fotósoknak szól, bár - mint arra a szerkesztő rámutatott - egy amatőr is haszonnal forgathatja.
Forrás: MTI