2024. november 22. - Cecília

Vége a higanynak?

Ugyanolyan megbízhatóak-e a korszerű, vegyi vagy elektromos alapon működő lázmérők, mint a régi higanyosak? Az influenza és megfázási szezon küszöbén egy németországi tesztből szemezget a Kosár, a fogyasztók magazinja. Olyan szerkentyűk vizsgálatát idézik
2008. november 28. péntek 18:20 - Hírextra
Az első és sokak számára meglepő megállapítás, hogy a hónalj alatti mérés mindenkinél pontatlan eredményhez vezet. Ennek ellenére a felnőttek nagy többsége nem szájban és nem is végbélben, de még csak nem is fülben fog lázat mérni.

Léteznek ugyanis fül- vagy homlokhőmérők, és úgynevezett érintősök, ez utóbbiak a szájba, végbélbe vagy hónaljba helyezhetők.

Legkönnyebben az érintőhőmérőkkel lehet boldogulni, ezek a végminősítésnél is az élbolyban végeztek. A tesztgyőztes is ezek közül került ki. 1600 forintos ára is kedvező, bár már 1000 forintért is lehet megbízható minőségűt kapni.

A szakemberek a nyelv alatti mérést javasolják, bár sok embernek hányingere van a szájba dugott dolgoktól. Kisgyerekeknél a végbélben történő lázmérést tanácsolják. A hónalj alatti mérés viszont mindenkinél pontatlan eredményhez vezet - állapítja meg a fogyasztók magazinja a német teszt nyomán. A régi, higanyos hőmérők esetében sem volt mindegy, hogy milyen mélyen dugjuk a hónaljba a hőmérőt és mennyire szorítjuk.

A higanyos típusok még funkcionálnak a háztartásokban, de ezek - az egészségre káros anyagtartalmuk miatt - kiszorulnak a piacról. Az Európai Unió ajánlása szerint 2009. április 1-jétől pedig már nem is szabadna ilyet forgalmazni a lakosság számára.

A tesztelésen nemcsak avatott kezű kórházi ápolók mérték meg a "tesztpáciensek" hőmérsékletét, hanem azt is vizsgálták, a laikusok hogyan boldogulnak ezekkel az eszközökkel és hogyan mérik meg gyermekeik lázát.

A korszerű - nem higanyos - lázmérők többsége megbízható, de lázat mérni tudni kell, és azzal sem árt tisztában lenni, mi befolyásolhatja a mérés eredményét. Kevesen tudják például, hogy az izzadság és fülzsír is torzíthatja a mérési eredményeket.

Az izzadság azért, mert a pára is befolyásolhatja az eredményt, a fülhőmérők esetében pedig a mérés után azonnal le nem tisztított, akármilyen pici fülzsírmaradvány akadályozhatja a pontos testhőmérséklet megállapítását.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását