A szülők nem akarnak még a felvételiért is fizetni
A szülői szervezetek a felsőoktatási intézményekbe történő jelentkezés díjának eltörlését kezdeményezik - olvasható a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének honlapján.
2008. december 1. hétfő 17:20 - Hírextra
A szülői szervezetek az Oktatási és Kulturális Minisztérium Közoktatás-politikai Tanácsának legutóbbi ülésén kezdeményezték, hogy a kormány törölje el a felsőoktatási intézményekbe történő jelentkezés esetén előírt felvételi eljárás díját.
Ezek a szervezetek arra hivatkoznak, hogy a kétszintű érettségi bevezetésével eltörölték a felvételi vizsgát a főiskolákon, egyetemeken, de a felvételi vizsga évenként emelkedő díját továbbra is fizetni kellett a jelentkezőknek.
A felvételi eljárás díjai ezer forintról indult és évenként emelkedve elérte a 9 ezer forintot, ami milliárdos bevételt jelent az Oktatási Hivatal és a felsőoktatási intézmények számára. Az eljárási díj 2009-ben 10 ezer forint lenne a tervek szerint. A szülői szervezetek szerint azonban semmi sem indokolja, hogy a felvételi vizsga megszűnése után ilyen nagy összeget kérjenek az érettségiző tanulóktól, ha jelentkeznek valamelyik felsőoktatási intézménybe.
Állásfoglalásukban kitérnek arra is, hogy a három képzésre irányuló jelentkezést követő minden újabb jelentkezésért a további 2000-2000 forint helyett 2009-ben 2500 forint kiegészítő díjat kellene fizetni.
A Közoktatás-politikai Tanács szülői oldala kezdeményezte annak kivizsgálását is, hogy miért kerül a felsőoktatási felvételi eljárás 1 milliárd forintba, amikor az eljárás rendje azonos a középfokú felvételi rendjével (KIFIR), amelynek költsége csak 250 millió forintot tesz ki.
Forrás: MTI