Stabil a biztonsági helyzetünk
Magyarország biztonsági helyzete stabil - mondta Szekeres Imre honvédelmi miniszter szerdán Veszprémben, a Pannon Egyetem nívódíjátadó rendezvényén.
2008. december 10. szerda 20:27 - Hírextra
Az országot "belátható időn belül hagyományos katonai támadás veszélye nem fenyegeti" - tette hozzá. Mint mondta: nekünk nem körkörös védelemre és területvédelemre, s nem hagyományos katonai összecsapásra kell készülnünk.
Más típusú veszélyek viszont vannak, így például léteznek feszültségek Kelet- és Dél-Európában, a tömegpusztító fegyverek és a terjedő terrorizmus révén pedig vannak új globális veszélyek - mondta Szekeres Imre.
A miniszter rámutatott: Magyarország egyetlen államot sem tekint ellenségének, s minden egyes vitás kérdést diplomáciai eszközökkel kíván rendezni. Biztonságunk két pilléren nyugszik: a nemzeti önerőn és a szövetségesi rendszeren - fogalmazott a honvédelmi tárca vezetője.
A légtérvédelem ugyanakkor rendkívül fontos - vélekedett a miniszter, megjegyezve azt is, hogy az ország légterében egy év alatt 540 ezer repülőgép "megy át". Földrajzi helyzetünknél fogva olyan a légterünk, mint egy zsúfolt sztráda - tette hozzá.
Szekeres Imre szavai szerint a Magyar Honvédség társadalmi elismertsége az elmúlt 2-3 évben nagyon magasra nőtt. A honvédség katonai szervezetei 2007 végére átalakultak, befejeződött a haderőreform, s teljesen új kiképzési rendszer jött létre; bevezették a stratégiai és a hadműveleti vezetés új, modern formáit, és teljesen megváltozott a logisztika is - mondta a miniszter.
Rámutatott arra, hogy a NATO tagállamok között először Magyarország hozta létre az
összhaderőnemi parancsnokságot, amelyben a szárazföldi és a légi erőket, a logisztikát, valamint egyéb fegyver- és haderőnemeket egy "integrált szervezési, vezetési pontban" koncentrálták.
Szekeres Imre utalt a Nemzeti Katonai Stratégiára is, amelyet kedden mutatott be az Országgyűlés honvédelmi és külügyi bizottságának, s azt mind az öt parlamenti párt támogatta.
Szekeres Imre ezt követően nívódíjakat adott át az egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar nemzetközi tanulmányok szaka évfolyamelső hallgatóinak.
Forrás: MTI