Módosították a cégeljárási törvényt
A jövőben a cégek csak elektronikusan nyújthatják be beszámolóikat a cégbíróságnak, az ezt elmulasztókat törlik a cégjegyzékből; a megváltozott TEÁOR számokat a jövő évi első adóbevallás benyújtásával együtt módosíthatják a vállalkozások - a hétfőn 218 ig
2008. december 15. hétfő 21:04 - Hírextra
A cégeknek a számviteli törvény szerinti beszámolót elektronikus úton, a kormányzati portálon keresztül kell a céginformációs szolgálat részére megküldeniük. A törvény kizárja a lehetőségét annak, hogy papír alapú beszámoló képi formátummá történő átalakításával jöjjön létre az elektronikus okirat. A beszámolóhoz elektronikus űrlapot kell mellékelni, amelyet az adóhatóság részére is meg kell küldeni. A beszámoló elektronikus úton történő benyújtásával a cég letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének is eleget tesz.
Ez év július 1-jével az egyszerűsített cég-, illetve változásbejegyzési eljárásban egy munkaórára csökkent az ügyintézési határidő. Az ezáltal jelentkező előnyöket azonban illuzórikussá teszi az, hogy a (változás)bejegyzési kérelem benyújtását megelőzően az illeték, valamint a közzétételi költségtérítés befizetését a kincstár csak két-három munkanap elteltét követően tudja visszaigazolni technikai okok miatt.
(A cég, illetve az adataiban bekövetkező változás nem jegyezhető be addig, amíg az illetéket be nem fizette a társaság.) Ezért a cégtörvény úgy módosult, hogy a kincstár az illeték megfizetéséről értesíti a cégbíróságot, de ha 5 munkanapon belül nem érkezik meg az értesítés, akkor a cégbíróság az APEH-nek küld értesítést, az pedig behajtja az illetéket.
A cégtörvény változása az is, hogy a cégbíróság a céget abban az esetben is megszűntnek nyilvánítja, ha - az adóhatóság értesítése alapján - a cég az alkalmazott adójogi jogkövetkezmények - felszólítás, bírság - ellenére sem tett eleget a beszámoló letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének. A cég megszüntetésére irányuló eljárást meg kell szüntetni, amennyiben az eljárás alatt az adóhatóság értesíti a cégbíróságot, hogy a cég utóbb kötelezettségének eleget tett.
Az indoklás szerint a cégjegyzék feleslegesen tartalmazza a cég által folytatott főtevékenység TEÁOR-számára való utalást, és annak megváltoztatása szükségtelen adminisztratív terhet ró a cégekre. Ezeket a kódokat a jövőben csak az APEH használja.
A TEÁOR 2008-ra való áttérés alapvetően azon az elven alapult - mind a cégek, mind pedig az egyéni vállalkozók esetében -, hogy azon számok esetében, amelyek automatikusan átfordíthatóak a KSH fordítókulcsával, az adatot kezelő hatóság, szerv (cégbíróság, az egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkező vállalkozók nyilvántartását vezető szerv, illetve APEH) 2008. január 1-jén hivatalból módosítja a kódokat. Azon kódok esetében, amelyek nem voltak automatikusan átfordíthatóak, a jogszabályok úgy rendelkeztek, hogy a vállalkozásoknak az általuk 2007. december 31. napját követően (egyébként, más okból) előterjesztett első változásbejegyzési kérelmükben, de legkésőbb 2008. július 1-jéig kell bejelenteniük az illetékes hatósághoz, cégbírósághoz.
Miután ennek sokan nem tettek eleget határidőre, az igazságügyi és rendészeti miniszter úgy döntött, e kötelezettséget megszünteti, és később új előírás születik.
Az új szabály így szól: az automatikusan át nem fordítható és a TEÁOR'08 tevékenységi szakágazati besorolásnak megfelelően még nem módosított tevékenységi körök esetében a tevékenységi kör változását a vállalkozó - költség- és illetékmentesen - a 2009. évben teljesítendő adóbevallással egyidejűleg az állami adóhatóság által biztosított elektronikus nyomtatványon jelenti be az állami adóhatósághoz.
Forrás: MTI