Se előre, se hátra
Nem változott jelentősen a magyarországi droghelyzet 2007-ben, az elmúlt években tapasztalható növekvő elterjedtség viszont stagnál - közölte Portörő Péter, a Nemzeti Kábítószerügyi Koordinációs Osztály vezetője hétfőn Budapesten.
2008. december 15. hétfő 15:55 - Hírextra
A "Jelentés a magyarországi kábítószer-helyzetről" című könyv sajtóbemutatóján ismertetett adatok szerint a felnőtt népesség országos reprezentatív mintáján készült kutatás szerint a megkérdezett 18-64 éves korosztály 9,3 százaléka fogyasztott már valamilyen tiltott szert. Portörő Péter tájékoztatása szerint az első helyen továbbra is a kannabisz származékok fogyasztása a legelterjedtebb, ezt követi az ecstasy, az amfetamin és a hallucinogének.
Kiemelte, hogy amíg 2001 és 2003 között nőtt a kipróbálások aránya, addig 2003 és 2007 között nem változott a helyzet.
A 2007-es jelentés szerint a fővárosi fiatalok 22,7 százaléka fogyasztott már valamilyen tiltott szert (marihuánát, vagy hasist, ecstasyt, amtefaminokat, LSD-t, vagy más hallucinogéneket, cracket, kokaint, heroint). A kiadvány szerint a droghasználati célú szerfogyasztás inkább a fiúkra, a gyógyszerfogyasztás pedig inkább a lányokra jellemző.
Portörő Péter úgy fogalmazott, a fiatalok körében a legnépszerűbb szer a kannabisz, ezt a gyógyszer alkohollal történő beszedése követi, a harmadik helyen pedig a patron, vagy lufi használata áll, de népszerű a szipuzás, az ecstasy, az amfetaminok és az LSD, vagy más hallucinogének használata is.
A fiatalok droghasználata 1995 és 1999 között ugrott meg jelentősen, de az elmúlt nyolc évben ez a mutató változatlan, illetve a struktúra nem változik - mondta.
A jelentés szerint 2008-ban mintegy 14 ezer beteget kezeltek, és 260 ágyon zajlott drog rehabilitációs kezelés. Tavaly nem történt jelentős változás a kábítószer-fogyasztással közvetlenül összefüggő halálesetek számában, 25 ilyen haláleset történt.
Portörő Péter az MTI kérdésére válaszolva elmondta azt is, hogy a jelenlegi drogstratégia 2009-ben lejár, elkezdődött az értékelés és ezzel párhuzamosan indul januártól az új stratégia előkészítése.
Forrás: MTI