Silányabb az új menetrend?
Kevesebb szolgáltatás, kevesebb utas, több állami támogatás - így jellemezte a KDNP-s Molnár Béla a MÁV új menterendjét hétfőn a parlamentben; Molnár Csaba közlekedési miniszter szerint gazdasági válság idején, ugyanakkora költségvetésből nem lehet kibocs
2008. december 15. hétfő 14:03 - Hírextra
A minisztérium megrendelése alapján kialakított új vasúti menetrend a szakmaiságot teljesen nélkülözve készült - jelentette ki interpellációjában Molnár Béla.
Hozzátette: ennek az lehet az oka, hogy a miniszter teljesítménykorlátot rendelt el, de ennek hatására a MÁV költségei nem csökkennek arányosan és a megszűnt vonatok többsége utas nélkül, "fantomvonatként" közlekedik. Az ellenzéki képviselő szerint a MÁV elnöke is elismerte, hogy a szolgáltatás színvonala csökken, a Dunántúlon az ütemes menetrend bevezetése elmarad.
"Eredmény: kevesebb szolgáltatás, kevesebb utas, több állami támogatás" - fogalmazott. Molnár Béla szerint minden alapot nélkülöz az állítás, hogy az önkormányzatok nem vettek részt a menetrend kialakításában, hiszen többségük beküldte véleményét, csak nem vették figyelembe azt.
A közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter válaszában azt mondta, a 2009-es vasúti menetrend kialakításának elveit és követelményeit egyértelműen meghatározták.
Gazdasági válság idején, amikor a gazdaság teljesítménye csökken, ugyanakkora költségvetésből kibocsátást növelni a MÁV-nál nem lehet - szögezte le Molnár Csaba. A miniszter szerint az már jó eredmény, hogy sikerült szinten tartani a korábbi teljesítményt és lehetővé váltak a rendszeren belül bizonyos átalakítások.
Megjegyezte: voltak olyan esetek, amikor járatbővítések történtek, és olyanok is, amikor szűkítések. Molnár Csaba elmondta, hogy az elmúlt négy hónapban folyamatos társadalmi egyeztetésen volt a menetrend, több mint 170 alkalommal vitatták meg kistérségi egyeztető fórumokon. Megismételte korábbi javaslatát, hogy az Országgyűlés gazdasági bizottságában jövőre tárgyaljanak a kérdésről. A miniszter kitért arra is, hogy az előzetesen írásban benyújtott interpelláció, majd a képviselő által elmondottak egyetlen mondatukban sem hasonlítanak.
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy az elmondott interpelláció nem tartalmazhat olyan új tényt, amely az interpelláció írott szövegében nincs benne, ettől eltérni csak az interpellált egyetértésével lehet.
Az interpelláló képviselő a választ nem fogadta el, az Országgyűlés azonban 191 igen, 180 nem és 3 tartózkodással igen.
Forrás: MTI