Nem tudni, hogy van e élet a Marson
Az amerikai tudósok egyelőre nem tudják megmondani, hogy a Mars északi pólusának vidékén leszállt Phoenix automatikus laboratórium talált-e olyan helyet, ahol létezhetett az élet valamilyen formája.
2008. december 16. kedd 20:46 - Hírextra
A Phoenix májusban érte el a Mars felszínét, és már befejezte az adatok Földre továbbítását, tekintve, hogy leszállókörzetében beállt a meglehetősen zord tél.A kutatók az adatokat modellezve igyekeznek utánajárni annak, hogy például az időjárási körülmények kedveztek-e az életcsírák kialakulásának.
Az időjárási körülmények az eddigi vizsgálatok alapján meglehetősen változatosak a Mars sarkvidékein. A poros nyári napokat télen talaj menti fagyok és metszően hideg köd váltja fel.
A későbbi, pontosabb számítógépes modellezések fedhetik fel, hogy mi történik akkor, amikor a bolygó hosszanti tengelye a mostaninál nagy szögben leng ki, ami jelentős mértékben hat a Marson az évszakok változására.
A szakemberek közelebb kívánnak kerülni annak a kérdésnek a megválaszolásához is, hogy a Phoenix leszállókörzete valaha nedvesebb volt-e a mostaninál, vagyis: volt-e ott elegendő víz az élet kialakulásához.
Ha majd meg tudják határozni ezeknek az éghajlati változásoknak a jellegét és természetét is, vonhatják le a végleges következtetésüket a kutatók a marsi élet esetleges létezéséről. A kérdés eldöntésénél más tényezőket is figyelembe kell venni. Nehézséget okoz például az is, hogy a Phoenix minikemencéiben megolvasztott talajminta a kelleténél szilárdabbnak bizonyult, és nem annyira porhanyósnak, mint más szondák által gyűjtött talajminták.
Az Amerikai Geofizikai Unió éves konferenciájának kezdőnapján a kaliforniai San Franciscóban a Phoenix által küldött adatok elemzői egyelőre a vizsgálat kezdeti lépéseiről tudtak beszámolni, de ígéretük szerint a következő évben a mostaninál több eredményről tudnak hírt adni.
Forrás: MTI