Vulkáni működés a Szaturnusz holdján?
A Szaturnusz körül keringő Cassini amerikai-nemzetközi űrszonda legújabb tudományos adatai arra utalnak: lehetséges, hogy az óriásbolygó legnagyobb holdján, a Titánon még most is zajlik vulkáni tevékenység.
2008. december 16. kedd 20:10 - Hírextra
Nem kizárható, hogy az égitest felszínén észlelt hömpölygésszerű jelenség annak tudható be, hogy vulkánok lövellnek ki fagyos folyadékot - mutattak rá amerikai kutatók hétfői tájékoztatójukon.
Cassini Titán melletti korábbi elrepülései alkalmával már észlelte, hogy lehetséges a jeges vulkánok létezése a holdon, és a tudósok arra következtetnek: lávafolyamok helyett ebben az esetben ammónia, metán és vízjég felszínre kerüléséről van szó.
A legfrissebb adatok alapján feltételezhető, hogy a Titán nemcsak a közeli múltban volt geológiailag aktív, hanem most is az - mondta Jonathan Lunine, az Arizónai Egyetem tudósa.
A Titán a Naprendszer egyik legérdekesebb égiteste. Nagyon sűrű, még a földinél is sűrűbb légkör veszi körül, annak ellenére, hogy hold. A tudósok véleménye szerint metán, amely a Földön gáznemű elem, a Titánon az ott uralkodó rendkívül hideg miatt cseppfolyós állapotban fordul elő, de elbomolva metánfelhőket alkot az égitest felszíne fölött, és a felhőkből olykor zuhog a metáneső.
Egyelőre nem tudni, hogy mi a metán eredője a Titán felszínén és légkörében. De most a tudósok arra gyanakszanak, hogy vulkánokból lövellődik ki a metán, ami így egyfajta "mélyhűtött vulkanizmust" eredményez.
A Cassinit az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA az Európai Űrügynökséggel és az olasz űrhivatallal együttműködve működteti. A szonda 2004. július 1-jén állt Szaturnusz-körüli pályára. Tudományos küldetése magának a Szaturnusznak, valamint az óriásbolygó gyűrűrendszerének és több holdjának a tanulmányozása.
Forrás: MTI