Stabil pálya kell a katonáknak
A katonai pálya megtartó erejének növelését tartja egyik legfontosabb feladatának Tömböl László altábornagy, a Magyar Honvédség leendő vezérkari főnöke. Az MTI-nek adott interjújában arról beszélt, hogy stabil, kiszámítható pályát szeretnének biztosítani
2008. december 22. hétfő 07:38 - Hírextra
Mint mondta, tisztában vannak azzal, hogy a civil szféra a magasabb jövedelmekkel sok katonát el tud csábítani a hadseregtől. Amikor egy katona szerződést köt a honvédséggel, pontosan tudni szeretné, hogy mire számíthat a következő 5-10 év során. A katonának tudnia kell, hogy pályája során lesz-e lehetősége arra, hogy a legénységi feladatait felcserélhesse egy tiszthelyettesi pályára, vagy azt is, hogy milyen kiképzésre, továbbképzésekre számíthat majd.
A honvédelmi miniszter korábban már beszélt arról, hogy a jövőben nemcsak a hivatásos tisztek és tiszthelyettesek kaphatnak majd lakhatási támogatást, hanem a szerződéses katonák is. Ez a 80 ezer forintot is elérheti havonta. A későbbiekben a szerződéses katonák egyetemi tanulmányait is támogathatják majd.
Tömböl László elmondta, a legnagyobb hiány és elvándorlás a gépkocsi- és harcjármű-vezetőknél van, hiszen egy nemzetközi fuvarozási vállalat akár a dupláját is meg tudja adni annak a fizetésnek, amelyet a honvédség biztosít.
Elmondta, mindenképpen szeretné áttekinteni az illetményrendszert, és beszámolt arról, hogy néhány héten belül a vezérkarnál elkészül az a koncepció, amely a katonai pálya megtartó erejének növelésével foglalkozik.
A tábornok közölte, mindenben egyetértett elődjével, Havril Andrással a hadsereg jövőjével kapcsolatban, hiszen 2003 óta gyakorlatilag együtt dolgoznak. Azóta Tömböl László volt integrációs főnök, törzsigazgató, vezérkari főnök helyettes, és most az összhaderőnemi parancsnoki posztból kerül a vezérkari főnöki posztra.
"Jól ismerem Havril vezérezredes úr terveit, elgondolásait, amelyek egyeznek az én elgondolásaimmal" - mondta, hangsúlyozva: a végeredménynek egy működőképes hadseregnek kell lennie. Olyan hadseregre van szükség, amely a képesség alapján szerveződik, és amely meg tud felelni a haza védelméből rá háruló feladatoknak.
Hangsúlyozta, hogy az alkotmány is előírja a honvédség elsődleges feladatát, amely nem más, mint az ország területi sérthetetlenségének és területi integritásának biztosítása. Minden más, így a missziós feladatok ellátása is, csak ezután következhet - tette hozzá.
Tömböl László éppen emiatt igazságtalannak érzi azokat a vádakat, amelyek szerint háttérbe kerültek az országvédelmi feladatok a hadsereg missziós tevékenysége miatt.
Kiemelte, hogy a minden évben megrendezett Bevetési Irány gyakorlat pontosan azt szemlélteti, hogy az országvédelmi feladatokat hogyan látja el a honvédség, és itt mindig jól vizsgáznak a katonák. Ugyanakkor úgy látja, sokan azért gondolják azt, hogy a honvédség elsősorban a missziós feladatokra, Afganisztánra vagy például a Balkánra koncentrál, mert a média is elsősorban csak ezekkel a feladatokkal foglalkozik.
Mint mondta, amióta megszűnt a sorkötelezettség, a társadalom egy része "borzasztó keveset" tud a honvédségről, aki pedig tud róla, az főként a külföldi missziók kapcsán "hall ezt-azt".
Tömböl László éppen ezért még nagyobb hangsúlyt szeretne fektetni a társadalmi kapcsolatokra. Kiemelte, hogy a honvédség feladatainak megismertetésére jó alkalom a honvédelem napja, az augusztus 20-ai tisztavatás köré szervezett ünnepség, a kecskeméti repülőnap vagy akár egy-egy katonazenekari fesztivál is.
A tábornok fontosnak tartja a honvédelmi nevelés fontosságát, és jó példának nevezte, hogy több középiskolában rendszeresen tartanak előadást a katonák.
A Tubesre tervezett, elhúzódó radarberuházás kapcsán Tömböl László hangsúlyozta: szakmai szempontból szüksége van erre a lokátorra nemcsak Magyarországnak, hanem a NATO-nak is.
Közölte: nem igaz az az állítás, amely szerint egy Szlovéniába telepített lokátor pótolhatná a Magyarország déli térségébe telepítendő radart.
Mint mondta, ha elhúzódik a radarberuházás, az többletkiadást jelent az ország számára, ugyanis addig fent kell tartani három radarszázadot, modernizálni kell különböző berendezéseket, és biztosítani kell a kiszolgálásukhoz szükséges személyi állományt is.
A légierő jövőjéről szólva arról beszélt, hogy a hajózó állomány részére biztosítani kell a szükséges repült órákat, folytatni kell a harci- és a szállítóhelikopterek modernizációját, meg kell kezdeni a kifutó Mi-8 közepes szállító helikopterek leváltását, illetve az AN-26-os szállító repülőgépek váltásának előkészítését is.
Tömböl László reménye szerint öt-hat év múlva már látható eredményei lesznek a 2006-ban elindított folyamatoknak, a szolgálati kultúraváltásnak, és új, modern eszközei lesznek a honvédségnek. Befejeződik például az egyéni felszerelések beszerzése, és átalakul az állomány kiképzési-felkészítési rendszere is.
A honvédelmi miniszter novemberben jelentette be, hogy Tömböl László altábornagyot javasolja Havril András vezérkari főnök helyére. A tábornok januártól tölti be ezt a posztot. Az 51 éves altábornagy tanult a kalinyini légvédelmi parancsnoki akadémián, majd 1995-ben az Amerikai Egyesült Államok Légierő Vezérkari Akadémiáján is.
Forrás: MTI