Foglaltak a homleszek
Belakták új szállásukat a kaposvári hajléktalanok, és meg is becsülik a korábbival össze nem hasonlítható környezetet - számolt be az elmúlt hónapok tapasztalatáról az idén januárban átadott "Nyitott Kapu" hajléktalan gondozási központ vezetője az MTI-nek
2008. december 28. vasárnap 09:17 - Hírextra
Gulyás János a nehezen befűthető, pusztulófélben lévő barakkházakból való átköltözést mérföldkőnek tartja a kaposvári hajléktalanok ellátásában. Szerinte ezt maguk a hajléktalanok is így gondolhatják, mert rendben tartják a szobákat, ügyelnek rá, hogy tiszta legyen a fürdőszoba, a konyha, és arra is, hogy a berendezéseket épek maradjanak.
Kezdetben voltak viták a házirendet és az együttélés szabályait illetően - idézte fel a beköltözés utáni időszakot a központ vezetője, ám azzal, hogy a hajléktalanokkal közösen hozták meg szabályokat, a betartásuk is könnyebb - tette hozzá.
Olyan komfortos elhelyezést és olyan ellátást - orvosi rendelő, betegszoba, könyvtár, internet - kapnak az itt lakók, amiben korábban nem volt részük, mint ahogy arra is csak itt nyílt lehetőség, hogy a személyes értékeiket biztonságosan el tudják zárni - sorolta a Magyar Vöröskereszt Somogy megyei szervezete által működtetett központ szolgáltatásait Gulyás János.
Elmondta: a gondozási központban 35 hajléktalannak tudnak szállást adni éjszakára, egy részük állandó lakó, a többiek váltják egymást, de szükség esetén akár száz embert is be tudnak fogadni. A népkonyhát közel félszázan veszik igénybe, és ugyanennyinek adnak heti ellátmányt, azaz konzervet, teát, cukrot, egyéb élelmiszert.
A téli hónapokban rendszeresen indítják a teajáratot, amivel a szociális munkások bejárják a várost és helybe viszik az élelmet a hajléktalanoknak, és több mint százan kaptak ruhát cipőt, hálózsákot - tette hozzá a központ vezetője, akinek becslése szerint valamivel több mint 300 hajléktalan él Kaposváron, akik közül 200-zal rendszeres kapcsolatban vannak.
Gulyás János arról is beszámolt, hogy nem csak a költözés jelentett nagy változást ebben az évben, hanem az is, hogy a gondozási központ szervezésében 14 hajléktalan kisgépkezelői tanfolyamot végzett és sikeresen levizsgázott, ami javítja az esélyüket, hogy munkát kapjanak. Továbbá a szálló négy állandó lakója egy foglalkoztatási pályázatnak köszönhetően takarítóként, gépkocsivezetőként, udvarosként, illetve karbantartóként kapott munkát.
Forrás: MTI