A kormány őrzi, vigyázza a költségvetést
A kormány nem akar hozzányúlni sem a 13. havi nyugdíjhoz, sem a közszférával kötött bérmegállapodáshoz - mondta Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára szerdán az MTI-nek.
2009. január 21. szerda 14:09 - Hírextra
Csizmár Gábor úgy fogalmazott: a várható kiadáscsökkentő intézkedések ellenére sincs ok arra, hogy egy hónappal a közszolgálati szakszervezetekkel kötött a megállapodás megkötése után a kormány megváltoztassa az álláspontját.
Hozzátette: a 13. havi bér helyett fizetendő pótlék fedezete szerepel a költségvetésben, illetve megteremthető hozzá. Az erről szóló döntést múlt héten hozta meg a kormány - közölte Csizmár Gábor.
Csizmár Gábor szerint "máshol kell keresni a kiadások csökkentését", de erről további részleteket nem kívánt mondani.Az SZDSZ keddi javaslatáról, mely szerint a közszférában bérstopot kellene bevezetni, az államtitkár azt mondta: a liberálisoknak ki kellene fejteniük, hogy pontosan mire gondolnak.
A szocialista politikus szerint 2009-ben a közszféra dolgozói bércsökkenést szenvednek el a tavalyi évhez képest, így ha az előző évi szintet fagyasztanák be, az bérnövekedést, nagyobb kiadást eredményezne. Kiemelte: egy bizonyos szinten meg kell állítani a csökkentés mértékét, s erről szólt a december 19-i, a közszféra és a kormány között megkötött egyezség.
Az államtitkár azt mondta még: a 13. havi bér helyett fizetendő pótlék egész évben fennmarad, az erről szóló jogszabályhoz a kormány "nem fog hetente hozzányúlni".Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke kedden azt mondta, hogy a világválsággal összefüggésben és a gazdasági folyamatokat tanulmányozva a liberális párt szerint az országnak bérstopra van szüksége a munkahelyek megőrzése és az értelmetlen pénzkiáramlás megelőzése érdekében.
A liberális gazdasági kabinet ülése után a szabad demokraták elnöke kijelentette: a kormánynak felül kell vizsgálnia a közszféra 13. havi bérével kapcsolatos decemberi álláspontját.
Kóka János frakcióvezető arról beszélt, hogy a költségvetés elkészülte után a kormány a parlament megkerülésével 80 milliárd forintot fordított a minisztériumok év végi többletigényeire, 120 milliárd forintot pedig a közszféra 13. havi bérkompenzációjára.
Forrás: MTI