2024. november 1. - Marianna

Trópusi teknős csontjai a sarkkörön túl

Trópusi édesvízi teknős maradványaira bukkantak a Rochesteri Egyetem geológusai Kanada sarkkörön túli részén - a lelet arra enged következtetni, hogy az állatok nem Alaszka megkerülésével, hanem a Jeges-tengeren keresztül jutottak Ázsiából Észak-Amerikába
2009. február 4. szerda 07:25 - Hírextra
A kutatók szerint - akik vizsgálataikról a Geology című szaklapban számoltak be - mintegy 90 millió évvel ezelőtt rövid idő alatt igen nagy mennyiségű szén-dioxid jutott a légkörbe, szuper-üvegházhatást kiváltva. Ennek következtében a sarkkörön trópusi klíma alakult ki, s a felmelegedés következtében a Jeges-tenger "felszínén" egy édesvízű "tenger" úszkált - olvasható a Science Daily című tudományos hírportálon.

"Közismert, hogy a késő krétakorban az állatfajok nagyszabású +cseréje+ zajlott Ázsia és Észak-Amerika között, ám ez az első eset, hogy a sarkkörön túl egy olyan őskövületre bukkantunk, amelynek segítségével megfejthetjük, hogy miként is történt mindez" - nyilatkozta John Tarduno, az expedíció vezetője, a Rochesteri Egyetem geofizikaprofesszora.

John Tarduno expedíciója az úgynevezett paleomagnetizmust, a Föld mágneses pólusait a távoli múltban volt hivatott tanulmányozni. Mivel korábbi a professzor expedíciói során kiderült, hogy a térségbeli kőzet igen gazdag a fosszíliákban, paleontológiai kutatásokat is végeztek, így bukkantak az édesvízi teknős páncéljára.

A lelet vizsgálata során bebizonyosodott, hogy a teknős, amelyet Aurochelysnek neveztek el, a térség szülötte volt, viszont nagy hasonlatosságot mutatott mongóliai édesvízi fajtársaival. Felvetődik a kérdés, hogy hogyan sikerült egy édesvízi teremtésnek átszelni a sósvizű óceánt.
Tarduno egyrészt az úgynevezett Integrált Óceánfúró Program adataira támaszkodott, amelyek szerint a távoli múltban a Jeges-tenger felszínét időnként édesvízi réteg borította.

Azokban az időkben, amikor az Aurochelys élt, a Jeges-tenger még inkább el volt szigetelve a világóceán áramlataitól, mint napjainkban, s számtalan folyó torkollott bele. Mivel az édesvíz könnyebb, mint a sós, John Tarduno szerint előbbi réteget képezett a Jeges-tenger felszínén, ami szintén kedvezett a teknősök vándorlásának.

Az expedíció megvizsgálta a sarkvidéki szigetek némelyikét borító masszív lávaréteget is. Ennek alapján John Tarduno arra a következtetett, hogy az őskorban vulkanikus tevékenységnek köszönhetően akár egy egész szigetláncolat is születhetett a Jeges-tengerben. E szigetek közbeiktatásával jutottak el a teknősök és számtalan más faj reprezentánsai Kanada területére.
A professzor szerint a vulkanikus aktivitás révén, amely nem korlátozódott a sarkkörre, juthatott a légkörbe a szuper-üvegházhatást és felmelegedést kiváltó szén-dioxid. Olyan éghajlat jött létre, amely kedvező létfeltételeket teremtett a teknős számára.

John Tarduno további expedíciókat tervez, hogy árnyaltabb képet festhessen azokról az időkről, amikor az Északi-sarkon trópusi éghajlat uralkodott.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását