A miniszterrel beszélne a fideszes elnök
Hétfőn haladéktalanul megbeszélést kezdeményez a Békés megyei önkormányzat fideszes elnöke Székely Tamás egészségügyi miniszterrel, miután a Legfelsőbb Bíróság hatályon kívül helyezte a korábbi tárcavezető ágyszámokra vonatkozó határozatát. Ezzel a döntés
2009. február 14. szombat 15:46 - Hírextra
Erről a politikus szombaton beszélt Mikola Istvánnal (Fidesz) közösen tartott szombati budapesti sajtótájékoztatóján.
Domokos László szerint Molnár Lajos korábbi egészségügyi miniszter ágyszámokra vonatkozó 2007-es miniszteri határozatának következményeként a megyei intézményeknél összesen 2,5 milliárd forint veszteség keletkezett, ami azóta is kihat a betegellátásra.
A Legfelsőbb Bíróság (LB) decemberben jogerősen hatályon kívül helyezte Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter azon határozatát, amely a Békés megyei önkormányzat fenntartásában működő egészségügyi intézmények ágyszámcsökkentéséről rendelkezett.
Az LB döntésével azt hangsúlyozta: a Békés megyei önkormányzat mint felperes által sérelmezett határozatokból nem állapítható meg, hogy az egészségügyi miniszter tiszteletben tartotta a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való jog elvét. A bíróság ezért hatályon kívül helyezte a miniszter döntését, és új eljárásra kötelezte az alperest.
Domokos László elmondása szerint a jelenlegi egészségügyi miniszterrel, Székely Tamással kezdeményezett egyeztetés célja, hogy a egészségügyi kormányzat állítsa vissza a 2007. március 1-je előtti állapotot, vagyis a korábbi ágyszámokat és a hozzájuk kapcsolódó finanszírozást. A károkozás megtörtént - mondta a megyei elnök -, és ezzel a jogutódnak (az Egészségügyi Minisztériumnak) számolnia kell, továbbá megoldást kell keresnie a fennálló helyzetre.
Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa ezzel kapcsolatban azt mondta, ez a bírósági döntés is bebizonyította: nem lehet körzővel meghatározni az egészségügyi ellátást, továbbá emlékeztetett arra, hogy a Fidesz a kezdetektől ellenezte az ilyenfajta struktúraátalakítást az egészségügyben. Véleménye szerint csak népegészségügyi adatokra alapozva lehet az ellátást megszervezni, kijelölni a szükséges kapacitásokat, és ezekhez kell rendelni a finanszírozást.
Súlyos gondokkal küszködik az egészségügyi ellátás Magyarországon - tette hozzá az Országgyűlés egészségügyi bizottságának alelnöke. Mint mondta, évek óta forráshiányos az ágazat, nincs megfelelő technológiai háttér, az orvosok és szakápolók tömegesen hagyják el a szakmájukat.
A politikus a sajtótájékoztatón beszélt arról is, hogy szerinte nincs szükség az Egészségbiztosítási Felügyeletre (EBF): fantomszervezetként, kormányszervként működik, és úgy véli, hogy az egészségügyért felelős intézmények - mint a minisztérium, az ÁNTSZ vagy a betegjogi szervezetek - képesek ellátni azokat az ellenőrző, hatósági feladatokat, amelyeket most az EBF végez.
Forrás: MTI