Itt a Föld legújabb állata: a hosszúfarkú pocok
A fülöp-szigeteki környezetvédelmi hivatal bejelentése szerint a Hamiguitan batomys, azaz a szőrösfarkú pocok sárgásbarna bundájú rágcsáló, s nevét hosszú, gyapjas farkának köszönheti.
2009. február 19. csütörtök 19:05 -
A pocok testsúlya 175 gramm körül van, s Mindanao-sziget keleti részén, a Hamiguitan-hegységben, ezer méterrel a tengerszint felett él. Élőhelye valamivel több, mint tízezer négyzetkilométernyi területre korlátozódik - olvasható a Discovery News hírei között.
Az új pocokfajtát egy amerikai-fülöp-szigeteki expedíció fedezte fel, amelyben többek közt a Chicagói Field Természettudományi Múzeum szakemberei is részt vettek.
Lawrence Heaney, a chicagói múzeum kurátora szerint a Mindao unikális földtani története alapján feltételezhető, hogy a szigeten más, a tudomány számára eleddig ismeretlen fajok is élnek. Ennélfogva a kutatók folytatják a munkát térségben, hogy felkutassák, leírják ezeket a fajokat, valamint kiderítsék, hogy milyen környezeti feltételek között élnek, mielőtt a fakitermelés, bányászat és egyéb emberi tevékenység miatt végzetesen nem csökken élőhelyeik területe.
A kurátor szerint a Fülöp-szigetek 125 emlősfajnak ad otthont. Az ország büszkélkedhet a világon a legtöbb unikális emlősfajjal.
Danilo Balete, az expedíció fülöp-szigeteki vezetője szerint a Hamiguitan batomys az első olyan emlős, amely a tudósok véleménye szerint kizárólag Mindao keleti részén él, a Hamiguitan-hegység biológiai vonatkozásban egyedülálló régiónak kell tekinteni.
Forrás: MTI