A megelőzésen van a hangsúly
Erősíteni kell a koordinációt a kábítószerügyben az államigazgatási és az önkormányzati területeken, de fejleszteni kell a civilek együttműködését is - emelte ki a kábítószerügyi eseti bizottság 2007. november és 2008. október közötti tevékenységéről szól
2009. február 24. kedd 14:07 - HírExtra
Az eseti bizottság elnöke expozéjában elmondta, hogy a testület a munkatervekben megfogalmazott főbb területek alapján többek között Magyarország 2010-től érvényes drogstratégiájának előkészítésével foglalkozott. Fontosnak nevezte, hogy ebben szerepeljenek a nemzetközi tapasztalatok, de ezek átvételéhez teremtsék meg a lehető legnagyobb társadalmi konszenzust is.
Mint elmondta, hogy a bizottság tavaly szeptemberben rendkívüli ülésen foglalkozott a július-augusztusban történt túladagolásos esetekkel. A testület tagjai akkor egyetértettek abban, hogy az ilyen típusú halálesetek megelőzhetők, és ehhez leginkább a szenvedélybetegekkel foglalkozó, valamint a szociális ellátórendszer fejlesztésére van szükség.
Az elnök megjegyezte, hogy a halálesetek sokkolóan hatottak, de Magyarország helyzete az európai uniós összevetésekben kedvező. A politikus a halálesetek megelőzésének érdekében kiemelte az utógondozás jelentőségét.
Winkfein Csaba kitért arra is, hogy 2008-ban a kábítószerügyi egyeztető fórumok támogatására 80 millió forint állt rendelkezésre. Ismertette a bizottság egyik ülésén elhangzott azon véleményt is, amely szerint a pályázati összegek korlátozottak, és fontos lenne, hogy ezek a fórumok kiszámíthatóbb forrásokból gazdálkodhassanak.
Felhívta rá a figyelmet, hogy Magyarországon a felnőtt népesség körében a cannabis származékok használata a legelterjedtebb, ezt követi az ecstasy, az amfetamin és a hallucinogén anyagok.
A kormány nevében felszólaló Korózs Lajos azt mondta, a kábítószer-használat jelentette probléma jellegét tekintve elsősorban társadalmi problémának tekinthető.
A szociális és munkaügyi államtitkár közölte, hogy a kábítószeres érintettség nem növekszik drámai mértékben, de a felnőtt lakosság 11 százaléka élete során használt már valamilyen tiltott szert.
Kitért arra is, hogy az elmúlt években erőteljes fejlesztések valósultak meg az ambuláns ellátások, a rehabilitációs kapacitások, illetve a prevenció területén.
Ezeknek a szolgáltatásoknak a megerősítése, stabilizálása és finanszírozása a jövőben legalább olyan fontos lesz, mint korábban a létrehozásuk volt - tette hozzá az államtitkár, majd kérte a jelentés elfogadását.
Forrás: MTI