2024. november 22. - Cecília

Új darabok repertoáron

George Balanchine három darabja, a Szerenád, a Concerto Barocco és a Who cares? kerül színre a Magyar Állami Operaházban március 7-én és 8-án. Az utóbbi két művet még nem játszották Magyarországon - mondta Keveházi Gábor, a Magyar Nemzeti Balett igazgatój
2009. február 25. szerda 21:12 - HírExtra
A kettős premieren a társulat fiatal tehetségei lépnek fel, köztük Popova Aleszja, az együtteshez nemrég szerződött Vlagyimir Arhangelszkij, Kozmér Alexandra, Apáti Bence, Bajári Levente és Somorjai Enikő. A tapasztalt nemzedék képviseletében Volf Katalin lép fel, aki az előző bemutatón Lőcsei Jenővel táncolta a Szerenádot, a Who cares? azonban új lesz számára.

Keveházi Gábor balettigazgató emlékeztetett arra, hogy a dalszínház balettegyüttese a 70-es évektől folyamatosan műsorára tűzte a legnagyszerűbb XX. századi kortárs alkotók, Maurice Béjart, Hans van Manen, Jiri Kylian, Alvin Ailey és George Balanchine műveit.

George Balanchine az egyik legfontosabb, iskolateremtő koreográfus - hangsúlyozta a balettigazgató. Azt est műsorát hosszasan válogatták, végül e három mű mellett döntöttek, mert elképzelésük szerint a magyar közönség ízlésének megfelel és az együttes képességeit legjobban reprezentálja az összeállítás.

A Szerenádot 1934-ben koreografálta a mester Csajkovszkij zenéjére, ez szinte klasszikus szépségű darab; a Magyar Állami Operaházban először 1977 decemberében mutatták be.

Az est második száma, a Concerto Barocco is lírai, de technikailag rendkívül igényes mű Bach muzsikájára. A harmadikat, a Who Cares?-t Balanchine Gershwin-dalokra koreografálta, ez a legkésőbbi, 1972-ben New York-ban bemutatott alkotás.

Balanchine 1904-ben Georgij Melitonovics Balancsivadze néven született Szentpéterváron, grúz szülők gyermekeként. A Cári Balett Akadémián tanult táncolni, de komolyzenei tanulmányokat is folytatott. 1921-ben, 17 évesen vették fel a Mariinszkij Színház balettkarába.

Egy külföldi turnén, 1924-ben Balanchine néhány táncossal együtt disszidált. Szergej Gyagilev támogatta őket, felajánlva, hogy csatlakozzanak az Orosz Balett nevű
együtteséhez. Balanchine e társulattal 1927 decemberében Budapesten is járt.

1933-ban találkozott Lincoln Kirsteinnel, a fiatal amerikai mecénással, aki meghívta, hogy honosítsa meg az Egyesült Államokban a klasszikus balettet. Balanchine 1934-ben alapította meg az Amerikai Balett Iskolát, majd 1948-ban a New York City Ballet-et.

Balanchine több mint fél évszázados aktív koreográfusi pályafutás után 1983 áprilisában hunyt el New Yorkban.A Szerenád volt az első balett, amit Balanchine Amerikában koreografált. 1934-ben volt a premierje, és még ma is szerepel a New York City Ballet repertoárján. A Concerto Barocco amerikai bemutatóját 1941-ben tartották.

A 70-es évek elején Balanchine tizenhét Gershwin-dalt kiválasztva alkotta meg a Who cares?-t a New York City Ballet-nek. A dalok között olyan ismert slágerek találhatók, mint a Somebody Loves Me, a Dodo Do, The Man I Love vagy a My One And Only.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását