Állatkísérletek: hörcsögből erőművet
Nem lehet úgy a hörcsögre gondolni, hogy automatikusan ne lebegne a szemünk előtt a mókuskerék, amelyben órákon át is képes futkorászni.
2009. február 28. szombat 17:11 - HírExtra
Nem arról van szó, hogy a mókuskerék forgási energiáját alakítanák át elektromos energiába - írja a német Die Welt című lap online kiadása. Ezt a felfedezést már száz éve is megtehették volna - hiszen csupán egy kerékpárdinamót kell összekötni egy mókuskerékkel, és kész. A huszonegyedik században már nanotechnológiával dívik kiaknázni a hörcsögöt, mint energiaforrást.
A "Nano Letters" című szaklapban Lin Wang és csapata olyan innovációt mutat be, amely még a hörcsög céltalan mozgásait is árammá alakítja - például, ha az állatka kaparászik vagy mellső lábával veri a földet.
A kis rágcsálók hátán egy rugalmas fóliát helyeztek el, amelyen egy parányi cinkoxid anyagú nanodrót található. A drótot a fólia mindkét végéhez rögzítették, így az az állat minden mozdulatánál meghajlik. Ekkor pedig gyenge elektromos feszültség keletkezik.
A folyamat fizikai háttere az úgynevezett piezoelektromos hatás: a két anyag nyomás vagy húzás esetén feltöltődik. Az ily módon nyerhető elektromos teljesítmény csupán egy milliárd része egy wattnak, tehát egy nanowatt. Az amerikai kutatók ugyan már dolgoznak azon, hogy egyetlen nanodrót helyett sokat helyezzenek el párhuzamosan a fólián, így növelve az elektromos teljesítményt.
A hörcsögön túli vízió az emberi testen alkalmazott optimált nanogenerátor. Ez bármikor képes lenne energiát előállítani az igen alacsony áramfogyasztású eszközök számára.
Forrás: MTI