Majd tízmillió forint egy papagájért
Védnökséget vállalt egy papagáj felett egy berlini ingatlanközvetítő cég, s 25 ezer eurót adományozott a kihalófélben lévő faj megmentésére: a pénzből területet vásároltak őshazájában, Brazíliában a ritka madár számára, hogy majd ott engedjék szabadon.
2009. március 8. vasárnap 12:27 - HírExtra
Egy Spix aráról van szó, amely fajából tavaly egész évben a világon egyetlenként, Brandenburg tartományban kelt ki egy tenyésztőnél.
A nőstényt Friedának nevezték el, s gazdái szerint jól fejlődik: küllemre majdnem "felnőtt". Már egyedül is eszik magvakat és gyümölcsöt, de még etetik is. Frieda testhossza mintegy 58 centiméter lesz, tollazata világoskék-szürke, fején tollkoronát visel. Egy vörös hátú arával osztja meg röpdéjét, hogy ne csak emberekkel legyen.
A Spix arát 1819-ben fedezték fel, és a Johann Baptiste von Spix kutatóról nevezték el. A tudósok úgy tartják, hogy a vadonban már néhány éve kihalt.
Egyetlen szabadon élő példányát évekig figyelemmel kísérték, de mire egy elhullatott tollából megállapították, hogy hím, s fogságból partnert kerítettek számára, "összeállt" egy közeli fajhoz tartozó nősténnyel, 2000 szeptembere óta pedig nem látták.
Brazíliában 2002-ben számítógépes házasságközvetítést szerveztek, hogy visszahozzák a kipusztulás széléről a világ legritkább madarát. A program a brazil kormány Spix ara megmentését célzó projektje keretében a világon akkor fogságban élő mintegy 60 Spix ara közül úgy hoz össze párokat, hogy a lehető legbővebb génállományt biztosítsa a faj fennmaradásához. A program vizsgálja a madarak családfáját, hogy minél távolabbi rokonok pároztatásával növeljék az esélyt az egészséges, genetikailag eltérő utódokra. Az első kísérletben Tenerifáról vittek a brazíliai Recifébe egy nőstényt egy ottani hímhez, de az eredményről nem érkezett hír.
A projekt büntetlenséget kínál a ritka madarak illegális tartóinak, amennyiben részt vesznek a tenyésztésben, a madarak ugyanis többnyire orvvadászoktól kerültek a magángyűjtőkhöz, akik a Spix arákért akár 50-70 ezer dollárt is megadtak, s így a vadorzókat nem lehetett feltartóztatni.
A Spix arához hasonló sors fenyegeti egyébként a legnagyobb papagájfajtát is, a szintén Brazíliában honos gyönyörű jácintarát, amelyből a budapesti állatkertben korábban két példány is volt, és amelynek ára a feketepiacon már évekkel ezelőtt is legalább 60 ezer dollár volt.
Forrás: MTI