A gyenge forint ellenére is javulhat a helyzetünk
A gyenge forint ellenére is folytatódik a dezinfláció Magyarországon, mondták szerdán, a vártnál kissé magasabb februári inflációs adatok után londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint hosszabb távon a pénzügypolitikai enyhítés sem áll le.
2009. március 11. szerda 13:17 - HírExtra
A KSH szerdai közlése szerint a fogyasztói árak az idén februárban 3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az MTI által előzetesen kérdezett nagy londoni befektetési és gazdaságelemző házak többsége már 3 százalék alatti éves inflációt várt a múlt hónapról. A citybeli prognózisok széles, 2,6-3,0 százalékos sávban mozogtak, az előrejelzési átlag 2,78 százalék volt. Januárban 3,1 százalékos éves inflációt mértek Magyarországon.
A szerdai adatismertetés után Neil Shearing, a Capital Economics londoni gazdaságelemző cég közép-európai közgazdásza az MTI-nek azt mondta: jelenleg a forint gyengesége az egyetlen olyan tényező, amely inflációs nyomást gerjeszt a magyar gazdaságban. Ez a következő néhány hónapban még éreztetheti hatását, de a magyarországi infláció ezzel együtt is "történelem", tekintettel a belső fogyasztás "összeomlására", fogalmazott a londoni elemző. Shearing szerint az év későbbi szakaszában az éves összevetésű infláció 2 százalékig is süllyedhet.
A Capital Economics elemzője azt jósolja, hogy jóllehet ebben a hónapban valószínűleg még nem lesz jegybanki kamatcsökkentés, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata azonban az év végéig 6 százalék környékére csökkenhet.
A pénzügypolitikai enyhítés folytatódását más nagy londoni házak is jósolják. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének e héten kiadott legújabb térségi elemzése szerint az elmúlt időszak meredek forintgyengülése után "bonyolultabbá váltak" ugyan a pénzügypolitikai kilátások, de a ház ezzel együtt is 6,50 százalékra csökkenő jegybanki kamattal számol 2009 végéig.
A cég szerint a magyar infláció csökkenésének "rá kell ébresztenie a (jelenleg inkább kamatemelést árazó) piacot" arra, hogy a magyar jegybanknak lesz módja a további kamatcsökkentésre, amint a forintárfolyam stabilizálódik.
Forrás: MTI