Joshua Bell koncertjével kezdődnek a zenei programok
A népszerűségben popsztárokkal vetekedő amerikai hegedűművész, Joshua Bell és a Camerata Salzburg péntek esti hangversenyével kezdődnek a Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) zenei eseményei a Művészetek Palotájában.
2009. március 18. szerda 16:07 - HírExtra
A több mint 20 nemzet fiatal muzsikusait ötvöző kamarazenekart a francia Louis Langrée vezényli, Joshua Bell Csajkovszkij Hegedűversenyét játssza, majd Beethoven VII. szimfóniája hangzik el a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben - közölték a szervezők az MTI-vel.
Az amerikai hegedűművészt 2000-ben a People Magazine a világ ötven legszebb embere, a Glamour Magazine pedig az ezredforduló hat legmenőbb férfija közé választotta. Népszerűsége azonban nem pusztán megjelenésének köszönhető és nem ezért hívták meg a washingtoni Ford Színházba, az új elnöki pár tiszteletére szervezett gálaestre sem. Joshua Bellt társadalmi kérdések iránti érzékenysége miatt is kedvelik, Washingtonban egy aluljáróban utcazenésznek öltözve világított rá, hogy a középosztálybeli döntéshozók mennyire nem figyelnek a kultúrára.
Tíz évvel ezelőtt játszotta föl A vörös hegedű, a Nicolo Bussotti cremonai hangszerész-mester történetét feldolgozó film zenéjét. Az ő játéka hallható a Hölgyek levendulában című filmben is. Tavaly pedig a Daniel Craig főszereplésével készült háborús film, a Defiance (Ellenszegülés) hegedűszólóját játszotta. A vörös hegedű motívumait fölhasználva egyébként John Corigliano új versenydarabot komponált Bellnek.
A hegedűművész a Művészetek Palotája egyik első sztárvendége volt, 2005. április 16-án az Academy of St. Martin in the Fields-szel Vivaldi A négy évszak című ciklusát adta elő. A versenymű-sorozatot nemrég jelentette meg CD-n a Sony BMG.
Készített Gershwin-felvételt és játszott Sam Bush-sal, Mike Marshall-lal és Edgar Meyerrel countryzenét is. Budapesten az egyik legtöbbet hallható, romantikus "slágerművet" szólaltatja meg: Csajkovszkij Hegedűversenyét a romantikus stílusú hegedűvirtuóz, Bronsilaw Huberman (1882-1947) Gibson Stradivariján.
A 1713-ban épített hangszer története ugyanolyan izgalmas, mint a "vörös hegedűé": kétszer lopták el Hubermantól. A tolvaj özvegye 1987-ben szolgáltatta vissza a hangszert, Joshua Bell eladta addig használt Tom Taylor Stradivariját és megvásárolta Huberman egykori hangszerét.
Joshua Bell négyévesen kezdett hegedülni; az Ysaye-tanítvány Josef Gingold növendékeként diplomázott az Indiana Egyetemen. Tizennégy évesen a Riccardo Muti vezette Philadelphia Zenekarral lépett fel szólistaként, négy évvel később pedig már a Carnegie Hallban debütált.
Forrás: MTI