Egy meglepő kiállítás
Jövő januárig tartó kiállítás nyílik 2000 év csillagászati könyveiből a kalocsai főszékesegyházi könyvtárban a csillagászat nemzetközi éve alkalmából - tájékoztatta az MTI-t csütörtökön a közgyűjtemény igazgatója, Grósz Zita.
2009. március 19. csütörtök 23:42 - HírExtra
A Ptolemaiosztól Fényi Gyuláig című tárlatot Balázs Béla kalocsa-kecskeméti érsek nyitja meg pénteken, beszédet mond Bartha Lajos csillagásztörténész, Hegedűs Tibor csillagász és Hetesi Zsolt asztrofizikus, majd megrendezik a csillagászati előadások estjét - közölte.
Mint mondta, a csillagászattörténet ritkaságait felvonultató tárlaton látható sok ősnyomtatvány, kódex és kora újkori könyvkülönlegesség. Ezeket javarészt két XVIII-XIX. századi műgyűjtő kalocsai érsek, Patachich Ádám és Kollonich László vásárolta aukciókon. Ők arról is nevezetesek voltak, hogy felvásárolták a feloszlatott szerzetesrendek könyvtárait - folytatta.
Grósz Zita szólt arról: rendszeresen előfordult, hogy teológus diákok szerezték be az érsekek megbízásából a köteteket szerte Európában, illetve a különböző könyvkereskedő cégek katalógusaikkal megkeresték az érsekséget.
A kiállítás különlegessége egy 1432-es bécsi csillagászati kódex, amelyet kézzel festett díszítésekkel láttak el, valamint Kopernikusz 1566-os bázeli kiadású főműve, Az égi pályák körforgása és Kepler Astronomia Nova című munkájának 1609-es eredeti kiadása. Az érdeklődők láthatják még Newton fizikai és matematikai kötetét, illetve az azt elemző XVIII-XIX. századi műveket - tette hozzá.
Megjegyezte, hogy a csillagászati tárlaton egyaránt helyet kaptak a heliocentrikus és a geocentrikus eszméket képviselő korabeli kiadványok, ebbe a felosztásba csak Tycho de Brahe munkája nem illeszthető be. A dán csillagász ugyanis arról volt nevezetes kortársai körében, hogy elfogadta a bolygók Nap körüli keringését, ám a Földet kivételnek tekintette, mint ami körül a Nap kering.
Megemlítette, hogy láthatók még különböző korú fametszetek is a kiállításon, amelyek egyebek mellett a betlehemi csillagot ábrázolják. Megjelenik ezenkívül a teremtés mozzanata is a metszeteken, ezek azt örökítették meg, amikor Isten a különböző gömbszférákat létrehozta.
Az igazgató elmondta, hogy egyes köteteket már elkezdtek digitalizálni, amelyeket honlapjukon közzétesznek. Ez könnyebbé teszi kutatásukat, és az állományvédelmet is szolgálja - mutatott rá.
Forrás: MTI