Idegméreg az óceánok mélyén?
Nagy mennyiségben találtak a tenger mélyén is a felszíni algák által termelt idegméregből Kalifornia partjainál. Ez a korábban feltételezettnél nagyobb veszélyt jelent a mélytengeri élőlényekre - közölték amerikai kutatók a Nature Geoscience című szaklap
2009. március 23. hétfő 14:31 - HírExtra
A tengerfelszín "virágzásáért" is felelős Pseudo-nitzschia algák nagy mennyiségben termelik az úgynevezett domoiksavat, mely idegméreg. Ez a természetes neurotoxin felel a kagylómérgezések nagy részéért, és táplálékkal a madarakba jutva, Alfred Hitchcock Madarak című filmjében látott bizarr támadásokhoz hasonló idegrendszeri zavarokat okozhat.
Bár az idegméreg a fitoplanktonban keletkezik, bejut a tengeri táplálékláncba - magyarázta Emily Sekula-Wood, a Dél-Karolinai Egyetem munkatársa, a tanulmány vezetője. Több tengeri állat halálát a kagylókkal elfogyasztott idegméreg okozza. Ilyen mérgezés a kagylót fogyasztó embereknél is előfordul: ez az úgynevezett amnéziás kagylómérgezés, mely agykárosodással, memóriavesztéssel jár.
Az Egyesült Államok nyugati partvidékén a Pseudo-nitzschia nagymértékű virágzása miatt korábban lezárták a strandokat, veszteségeket szenvedett el a kagylókereskedelem, de Európa, Ázsia és Észak-Amerika partvidékeit is elérte a virágzás. A felszíni vizekben ezért már ellenőrzik a méreg mennyiségét. Az amerikai kutatók most megállapították, hogy a tengerfenék üledékében is jelentős mennyiségben halmozódik fel a neurotoxin.
A felszín alatt 500 és 800 méterrel elhelyezett csapdák szűrték a leülepedő mérget. A kutatók megállapították, hogy az algavirágzásokat követően nagy mennyiségben süllyedt le domoiksav az óceán aljára, ahol beépül a táplálékláncba, így igen hosszú ideig fennmarad.
Forrás: MTI