Eörsi Mátyás: "A kialakult helyzet nem csak a politikusok felelőssége"
Az SZDSZ ügyvivőjével, Eörsi Mátyással beszélgettünk a kialakult belpolitikai helyzetről, a szükséges felelősségvállalásról és a közelgő európai parlamenti választásokról.
2009. március 25. szerda 16:39 - Kesjár Norbert
Ön hosszú évek óta az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének is tagja. Európából nézve mi a helyzet, hogyan látják az országunkat ebben a helyzetben?
Mi, magyarok hajlamosak vagyunk arra, hogy ne lássunk túl Magyarország határain.
Hajlamosak vagyunk úgy látni a magyarországi helyzetet, mint valami rendkívüli – csak és kizárólag ránk jellemző – helyzetet. Egy miniszterelnök lemondása „tizenkettő egy tucat” történet a demokráciák legtöbbjében. Csehországban például az ország uniós elnökségének kellős közepén nyújtották be a bizalmatlansági indítványt a kormány ellen.(azóta meg is bukott a kormány - a szerk.)
Egy miniszterelnök távozása körül különböző megfontolások játszhatnak szerepet. Én a legtisztességesebbnek azt tartom, ha egy miniszterelnök lemond akkor, ha nem tudja végrehajtani azt, amit előre meghatározott.
A magyar politikai elit népszerűtlen, hiszen a sikerek elmaradtak és a magyar politikai élet számos sebből vérzik. De senki ne gondolja, hogy amit a politikában lát, az csak Magyarországra jellemző. Akkor lennénk kivételek, ha itthon ez nem így lenne. A kialakult helyzet azonban nem csak a politikusok felelőssége, hanem a népé is, mert az meg folyton azt szeretné, hogy neki álmokat adjanak el.
A mai helyzet először teszi talán 1990 óta lehetővé, hogy a politikusok kikerüljenek ebből a „politikai homokozóból”. Éretté válhat a magyar politika az elkövetkezendő időben azáltal, hogy képes lesz szembe nézni a létező és elodázhatatlan kihívásokkal.
Az utolsó mondatai nagyon optimistán hangzanak. Ez ön szerint realitás? Nemcsak egy újabb hatalomtechnikai trükkről van szó?
A magyar politikai közéletben – szemben például az Egyesült Államokkal – mindig arról esik szó, hogy ki milyen trükköt próbál alkalmazni. A független politikai elemzők pont a lényeget nem elemzik: azt, hogy az adott döntés miért helyes vagy helytelen, milyen előnyökkel járhat az ország számára? Én nem tartom ezt a mostani helyzetet taktikainak.
Én elég jól ismerem Gyurcsány Ferencet. Ő azért mondta, hogy visszalép, mert amit elhatározott, azt nem tudja végrehajtani. Ilyenkor felelőtlenség lenne átadni egy olyan politikai erőnek az irányítást, amely még mindig nem mondta meg, hogy mit kezdene a válsággal.
Meggyőződésem, hogy – legyenek akármilyen beállítottságúak, - a politikusok elsősorban azt nézik, hogy mivel tudnának az országnak jobbat tenni.
Az SZDSZ mennyire egységes ennek a helyzetnek a megítélésében?
Az SZDSZ-en belüli viták arról szólnak, hogy mi szolgálja legjobban a válságból való kilábalást. Ezek a viták arra valóak, hogy kikristályosodjék egy álláspont. Ha az SZDSZ királycsináló tud lenni ebben a helyzetben és ebben sikeresek leszünk, akkor meggyőződésünk, hogy ezt a választók honorálni fogják. A választók ugyanis azokat a pártokat honorálják, amelyek a legtöbb erőfeszítést teszik és sikerre viszik az ország érdekében folytatott tevékenységüket.
Személyes véleményem az, hogy abban az esetben, ha az MSZP-nek sikerül egy olyan jelöltet találni, aki nem azt nézi, hogy a mögötte álló pártoknak mi a jó és mi a rossz, akkor az SZDSZ mellé fog állni és felelősséget fog vállalni ennek az új kormánynak a tevékenységéből.
Világos vezetéssel, világos szavakkal egy olyan perspektívát is nyújt, hogy egyszer végre ki tudjunk kerülni ebből a válsághelyzetből.
Ez azonban nem annyira nehéz, mint amennyire gondoljuk! Semmi újat nem kell feltalálni. Azok az országok, amelyek most előttünk járnak, ezeken végigmentek.
Személyekben vagy programban gondolkodnak?
A politika jelentős részben személyekből áll. Rendkívül fontos, hogy az az illető, aki megbízást kap a kormányalakításra, az a magyar és a nemzetközi közvélemény (ezen belül is a nemzetközi pénzpiacok) számára hiteles személyiség legyen.
Rendkívül fontos a bizalom helyreállítása. Az igazi bizalom azonban – szemben Orbán Viktor állításával – nemcsak egy személy, hanem egy program, egy cselekvési terv mögé tudnak helyreállni.
Egy igazi, a meggyőződését sugározni képes személy, akinek nemcsak a pártok, hanem az ország lakosságának nagy része is elhiszi, hogy nemcsak akarja, hanem tudja is azt, amit csinálni fog.
A „pajzsra emelésen” túlmenően az SZDSZ mennyire fogja a későbbiekben segíteni az új kormányt? Gondolok itt a kormányprogram összeállítására, illetve a miniszterek kiválasztására.
Az illető személy elképzeléseitől függ. Mi tanácsokkal nagyon szívesen látunk el mindenkit. Az SZDSZ-nek a lehető legnyitottabbnak kell lennie arra, hogy minden, ami összhangban áll az elképzeléseinkkel, azt a következő miniszterelnök rendelkezésére bocsássuk.
Tapasztalati tény, hogy az EP-választási kampányok nem az európai politikáról szólnak. Mennyire nyomja rá a bélyegét a jelenlegi kampányra a most kialakult szituáció?
Elkötelezett európai politikusnak tartom magam. Magyarország számára is alapvető fontosságú, hogy az EU merre fejlődik tovább. Én mindent el fogok követni, hogy az európai kérdések is napirendre kerüljenek. Ennek érdekében az a tervem, hogy meghívom az összes párt listavezetőjét az Európai Ügyek Bizottságának ülésére, hogy mondják el legfontosabb programpontjaikat az Európai Unió jövőjével kapcsolatban.