Mi fő az MLSZ kondérjában?
Ha minden jól megy hamarosan eget rengető reformokba kezd az MLSZ: átalakítják az NB I-et, nézőket varázsolnak a lepukkadt lelátókra és csupa nagybetűs LABDARÚGÁST is ígérnek. Tényleg reformok lesznek a reformok?
2009. április 18. szombat 09:09 - HírExtra
Hohó, peregjenek a dobok, szóljanak a fanfárok, ugyanis rájöttek az MLSZ-ben arra, hogy elviselhető, uram bocsá’
nézhető NB I-et csak úgy tudnak létrehozni, ha csökkentik a csapatok számát. Most ugyanis tizenhat klub szerepel a magyar labdarúgás élvonalában, ami sok. De nem csak ez lesz ám
Kistelekiék újítása a jobb magyar foci reményében, hanem bizony egy sor reformot szeretnének megvalósítani – ezt a frissiben nyilvánosságra hozott „vitaindító” anyagukban ki is fejtik.
Szóval ezt is megéltük – a
Magyar Labdarúgó Szövetséget is utolérte a reformok iránti vágy. Ki is nyilatkoztatták ünnepi szóval, hogy milyen változtatásokra lenne szükség annak érdekében, hogy ez a micsoda, amit még manapság is oly’ sokan űznek kis hazánkban, ez a futballhoz megtévesztésig hasonlító játék nálunk is élvezhető legyen. Ennek érdekében ki is adták a jelszót: változtatni kell – na nem személybeli változtatásokra van szükség –, ide kérem reformok kellenek.
Mint például az összes élvonalbeli egyesület pályájának alácsövezése 2010-ig – azaz fűthető pályákkal a magyar foci megmentéséért! Csak hogy tudjunk télen is focizni. Ha akarunk egyáltalán.
Itt a Kisteleki-csomag!
Hogy miről is szól ez az egész? Elmagyarázom egyszerűbben. Nagy dolgok vannak készülőben kis hazánk annál fajsúlyosabb labdarúgó szövetségében. Az illetékesek ugyanis – valószínűleg évekig tartó megfeszített gondolkodást követően – rájöttek a magyar futball néhány alapvető hibájára, s olybá tűnik most azonnal orvosolni is kívánják azokat.
Alacsony nézőszám, kritikán aluli állapotok, létesítményproblémák és persze magának a játéknak az alacsony színvonala.
Azaz szar a focink, s ha nem teszünk semmit csak egyre szarabb lesz.
A sportnapilap által közzétett nagy magyar futballreform-tervezet a konkrét bajokat, azok okait, s persze a megoldásokat és azok feltételeit is tartalmazza, természetesen most még rugalmas és alakítható formában.
Hass, alkoss, szűkíts…
Nem vész el, csak átalakul…
• A 2010–2011-es bajnokságban első osztály létszáma 12 csapat 4 fordulóval, összesen 44 mérkőzés, 1 kieső, 1 osztályozó
• 2010–2011-es bajnokságban másodosztály létszáma 20 csapat 2 fordulóval, összesen 38 mérkőzés, 1 feljutó, 1 osztályozó, 4 kieső
• NB III ésszerűen csökkentve, a gazdasági racionalitásokat figyelembe véve, 4-6 csoport, a 4 legjobb csapat kerülhet fel a másodosztályba
• A 2009–2010-es első osztályú bajnokság végén 4 kieső, 11–12. helyezett osztályozó az NB II csoportgyőzteseivel, amelynek célja az, hogy a legerősebb 12 csapat maradjon az első osztályban (MLSZ)
A magyar foci évtizedes agóniáján edzett újságíró két fontos változtatásra figyel fel a nagy tervek vázlatait böngészve. Egyik, hogy a mostani tizenhat csapatos első osztályú bajnokság létszámát lecsökkentenék tizenkettőre. A másik, hogy a már-már utópisztikus tervek szerint 2010-re minden első osztályú csapat pályájának fűtéssel kellene rendelkeznie.
Hogy is van ez? Menjünk csak vissza egy kicsit az időben! Emlékeznek még, amikor annak idején pontosan tizenkét csapatos volt a magyar első osztály, s alapszakasz-alsó- és felsőházi szisztéma alapján született meg végül a végeredmény? Akkor az MLSZ a bővítés mellett döntött, ugyanis akkor azt volt a magyar futball vezetőinek szent meggyőződése, hogy attól lesz jobb a focink, ha felhígítják a mezőnyt.
Megállapíthatjuk, hogy
nem lett jobb. Na majd most! Illetve a 2010-11-es pontvadászattól kezdve. Ha minden jól megy.
Ezt kell csinálni
A másik elképesztően innovatív és kreatív kezdeményezés az, hogy ideje bevezetni a magyar pályákon is a fűtést. Na, nem arról van szó, hogy az ütött-kopott lelátókon a szakadó hóesésben is didergő fanatikusok ülepe alá sparhelteket tolnak, hanem hogy alácsövezik a stadion pályáját, ne adj’ Isten az edzőpályákat is. Hogy mindennek mi a haszna? Emlékezzünk csak a
Soproni Liga tavaszi idényének idei kezdetére: a komplett első fordulót
el kellett halasztani, ugyanis pont február végére érkezett meg hóesés. Nem is a remek németalföldi éghajlatnak köszönhetik például a hollandok, hogy simán rendezhetnek szinte bármelyik pályájukon meccset februárban is – bizony, a futball infrastruktúrája manapság nem csak a használható világításból vagy az öltözőben fellelhető meleg vízről szól…
Persze igazuk van, már hogyne lenne, azok is jól mondják, akik üdvözölve, hogy valami elindult végre azt hangoztatják: legalább valaki tesz valamit. Vagy akar tenni. Nagy szó ez ám 2009-ben Magyarországon!
Ezt nem is vitatom. Pont ezért csak két megjegyzést engedjenek meg mindezzel kapcsolatban.
Egy. Ezt az egész reformosdit nem egy, nem két, s nem is öt, hanem sok-sok évvel ezelőtt kellett volna elkezdeni.
Kettő. Még a tizenkét csapatos bajnokság is sok. Ott vannak például a skótok, akik nagyszerűen elvannak a kerek egy tucatnyi csapatot számláló élvonalukkal. S
a skót foci azért nem rossz. Sőt.
Miért ne lehetne hát nálunk kerek tíz résztvevős profi ligát alakítani (annyi fizetőképes, profi szemlélető menedzsmenttel büszkélkedhető klubot talán még össze is lehetne szedni)? Sőt továbbmegyek. Az alsóbb kategóriájú bajnokságokat pedig (NB II, III, s persze a megyei bajnokságok) amatőr alapokra kellene helyezni. Persze ezt sokan és sokszor elmondták már, nem mondok újat.
Sokak – nem tagadom, az enyém is – meggyőződése, hogy ez járható út lenne. A kérdés csak az, hogy milyen meggyőződésük van az MLSZ illetékeseinek.
S hogy hagyják-e esetleg valóban meggyőzni magukat valami kétségtelenül radikális, de jó, és hosszútávon mindenképpen a magyar foci érdekeit szolgáló változtatás esetében…