2025. április 21. - Konrád

Feltárják a magyar zsidók tömegsírját

Többéves előzetes kutatások és hosszú bírósági huzavona után a németországi Brandenburg tartományban szerdán megkezdődött annak a feltételezett tömegsírnak a feltárása, amely német történészek szerint túlnyomó többségében a nácik által meggyilkolt magyar zsidók földi maradványait tartalmazza.
2009. április 22. szerda 14:50 - HírExtra
A munkálatok megkezdése egybeesett a sachsenhauseni koncentrációs tábor 1945. április 22-én történt felszabadításának 64. évfordulójával. A feltételezett tömegsír egy 5000 négyzetméteres területen fekszik a Cottbus közelében fekvő Jamlitz településen, ahol annak idején - 1943 és 1945 között - a sachsenhauseni koncentrációs táborhoz tartozó külső tábor volt.

A lágerben mintegy 10 ezer zsidót tartottak fogva, 1945 elején azonban felszámolták azt. A foglyok közül sokan már a táborban meghaltak, sokakat pedig Auschwitzba deportáltak. A történészek szerint azonban 1342 beteg és mozgásképtelen fogoly a lágerben maradt, és őket a náci karhatalmi alakulat, az SS február 2-án és 3-án, két helyszínen kíméletlenül agyonlőtte. A brandenburgi emlékhelyekkel foglalkozó alapítvány szerint a jamlitzi tömegsír 753, a nácik által meggyilkolt magyar és lengyel zsidó holttestét rejti, s a legnagyobb, még feltáratlan tömegsír Németországban.

Üdvözölte a feltárás megkezdését a Németországi Zsidók Központi Tanácsa is. Peter Fischer, a tanács elnökségének tagja az MTI-nek nyilatkozva elmondta: a berlini magyar nagykövetség közreműködésével tájékoztatni kívánják a magyar hatóságokat, illetve a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségét (Mazsihisz) a kutatás állásáról, illetve a feltárás eredményéről. Fischer, - aki az első tömegsír feltárása után Magyarországon személyesen is igyekezett tájékoztatni a hozzátartozókat - közölte, hogy a helyszínen egyfajta emlékhelyet terveznek kialakítani, végső döntés ezzel kapcsolatban azonban még nem született.

Jörg Schönbohm brandenburgi belügyminiszter az MTI-nek nyilatkozva a német, illetve a tartományi hatóságok alapvető történelmi, illetve humanitárius kötelességének nevezte a feltárást, s ezzel kapcsolatban mindenekelőtt az áldozatok hozzátartozóival szembeni felelősségre utalt. Az áldozatok emlékének megőrzését elengedhetetlennek nevezte. Kiemelte ugyanakkor a feltárás jelképes üzenetét is, emlékeztetve a szélsőjobboldal erősödésére Brandenburg tartományban is.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását