A rossz kölyköt altassuk el!
Egy jó éjszakai alvás csökkenheti a hiperaktivitást és a rossz magatartást a gyerekek körében - állapította meg egy finn kutatás.
2009. május 3. vasárnap 07:53 - HírExtra
A Helsinki Egyetem szakemberei vezetésével végzett kutatás során megvizsgált 280 egészséges 7-8 éves gyerek közül azok voltak a leginkább hiperaktívak, akik nyolc óránál kevesebbet aludtak naponta.
A kutatók szerint a megfelelő mennyiségű alvás javíthatja az egészséges gyerekek magatartását és csökkentheti a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavart (ADHD).
A vizsgált gyerekek szülei kérdőívet töltöttek ki gyerekeik alvási szokásairól, amelyen hét napon át feljegyezték azt is, mennyit aludtak a gyerekek. A szülőket - az ADHD diagnosztizálásához használt kérdőívekkel - kikérdezték gyermekeik viselkedéséről is. A gyerekeket pedig felszerelték aktigráffal - kis méretű mozgásérzékelő -, hogy megfigyelhessék, mennyit is pihennek valójában.
A szülők hosszabbnak ítélték az alvásidőszakot, mint a mozgásérzékelő berendezés, ami abból is eredhet, hogy a gyerekek nem aludtak el rögtön, ahogy ágyba kerültek.
Azok a gyerekek, akik a mozgásérzékelő mérése szerint átlagosan 7,7 óránál kevesebbet aludtak naponta, magasabb hiperaktivitást mutattak, és magatartásuk is lobbanékonyabb volt. Kimutattuk, hogy a rövid alvásidő és az alvási nehézségek összefüggnek az ADHD magatartási tüneteivel - mondta el Julia Paavonen kísérletvezető.
A kísérletek arra utalnak, hogy a gyerekek megfelelő alvásrendje valószínűleg fontos szerepet játszik a magatartási tünetek megelőzésében. Már a harminc perccel több alvás is nagyarányú javulást eredményez, jobbak lettek a kognitív teszteredmények, javult a reakcióidő és a figyelem fenntarthatóságának ideje. Könnyen lehet, hogy a nem elegendő alvás növeli a figyelemzavaros gyerekek egyes magatartási problémáit - magyarázta a BBC hírszolgálatának a finn kutató.
Köztudomású, hogy a krónikus alváshiány sok felnőttnek is problémát okoz, és az alváshiány károsan befolyásolja az emberek egészségét, illetve napi életét.
Forrás: MTI