Holnap esketi Varga Istvánt az OGY
Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter eskütételével kezdi jövő heti kétnapos ülését hétfőn az Országgyűlés.
2009. május 3. vasárnap 09:14 - HírExtra
Varga István közgazdász 2008 végéig a Shell magyarországi vállalatának vezetője volt, a magyar Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért Egyesület elnöke, tagja a magyarországi brit kamara vezető testületének, illetve a Transparency International mellett fejtett ki tanácsadói tevékenységet.
A határozathozatalok során döntenek az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2008-as tevékenységéről szóló beszámoló elfogadásáról. Kovács Árpád, a szervezet elnöke a parlamenti vitában azt mondta, hogy miközben jogi szempontból az önkormányzati gazdálkodás szinte korlátlan önállóságot élvez, a működés és a gazdálkodás pénzügyi feltételei nincsenek következetesen rendezve.
Várhatóan döntenek a nemzeti és etnikai kisebbségi szervezetek költségvetési támogatásáról szóló országgyűlési határozati javaslatról. A 110 millió forint elosztására az Országgyűlés emberi jogi bizottsága jogosult, amely a javaslat indokolása szerint a pályázatok elbírálásánál különös tekintettel volt a szervezetek érdekképviseleti és hagyományőrző tevékenységére, valamint az előző években kapott állami támogatás hatékony felhasználására.
Zárószavazás lesz az általános válság következményeként az építőipart és a közvetlenül kapcsolódó ágazatokat sújtó recesszió kezelése érdekében szükséges intézkedésekről szóló, az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és az MDF által benyújtott határozati javaslatról, amelyben az Országgyűlés arra kéri a kormányt, hogy intézkedjen az uniós forrásból megvalósuló beruházások felgyorsításáról.
A kabinetnek a vállalkozások stabilitása érdekében gondoskodnia kell az építéshez kapcsolódó kifizetések határidejének betartásról és betarttatásáról, illetve ki kell dolgoznia a "Biztos kéz" programját az építtetői fedezet biztosítása és az építési garanciák általános kezelése érdekében.
Szavaznak a képviselők az adótörvény-javaslathoz benyújtott módosító indítványokról. A pénzügyminiszter még márciusban nyújtott be a parlamentnek egy adótörvényeket módosító csomagot, amelynek a tartalma a kormányváltás miatt módosult; az új javaslatban csak a 2009-re vonatkozó változások szerepelnek.
Határoz a Ház a Soros Found Management LLC magyarországi káros pénzügyi tevékenységeit feltáró vizsgálóbizottság létrehozásáról szóló, Fidesz által benyújtott országgyűlési határozati javaslatról, amelynek indoklása szerint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által lefolytatott vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy a Soros Found Management állt az OTP Nyrt. elleni, tavaly október 9-i támadások mögött. A testület feladata a fenti időszakban történtek alapos kivizsgálása.
Lefolytatják a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény módosításának általános vitáját. A javaslat megteremti annak lehetőségét, hogy a miniszterelnök az egyes miniszterek illetményét legfeljebb 15 százalékkal csökkentse.
Az előterjesztés másik eleme szerint az állami vezetők nem válthatják meg pénzben ki nem vett szabadságukat, ha hatáskörgyakorlásuk megszűnésétől számított harminc napon belül ismét állami vezetővé választják őket.
Megvitatják a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény betétbiztosítást érintő módosításáról szóló törvényjavaslatot, miszerint a kártalanítás összege 13 millió forintról 50 ezer euróra módosul, míg a kifizetés ideje 3 hónapról 20 munkanapra csökken.
Megtárgyalják a Magyar Köztársaság polgárai személyes adatainak biztonságát, valamint egyes állami szerveket, közszereplőket érintő információszerzési, vagy más néven "árnyék-titkosszolgálati" botrány körülményeit és az ügy kezelésének anomáliáit vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló határozat módosítását (amit a bizottság összetételének az MDF-frakció megszűnése miatti átalakítása tesz szükségessé), illetve a 2009. április 18-án, a budai Várban megtartott neonáci rendezvénnyel kapcsolatos rendőri intézkedések szakszerűségét és jogszerűségét vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló fideszes országgyűlési határozati javaslatot.
Kedden napirend előtt megemlékeznek az Európa Tanács megalakulásának 60. évfordulójáról. Megkezdődik a fizetési meghagyásos eljárásról szóló törvényjavaslat vitája. A javaslatnak a közjegyzők által lefolytatott nemperes eljárások körének bővítésével az a célja, hogy más területeken is biztosítsa ezen intézményrendszer igénybe vehetőségét.
Európai uniós kötelezettségek teljesítésével indokolják az igazságügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos egyes törvények módosításáról szóló jogszabályt, valamint a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény hatálybalépésével és a belső piaci szolgáltatásokkal kapcsolatos irányelv átültetését a magyar jogba.
Ugyancsak uniós napirendi pont a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvényjavaslat.
Lefolytatják a vállalkozások közötti jogviták gyorsabb elbírálása érdekében a polgári perrendtartásról (Pp.) szóló törvény módosításának vitáját. A törvényjavaslat bevezeti a vállalkozás fogalmát, amelynek következtében a Pp.-ből eltűnik a gazdálkodó szervezet megjelölés. A vállalkozás jóval szűkebb kört ölel fel, mint a gazdálkodó szervezet fogalma. Folytatódik a csődtörvény módosításáról és a bűnügyi nyilvántartási rendszerről szóló törvényjavaslat általános vitája.
Forrás: MTI