Külföldi is fejlesztheti a magyar fegyvereket
Külföldi megoldást is keresnek a Magyar Honvédségnél rendszeresített Kalasnyikov típusú, AK 63-as gépkarabélyok harcértéket növelő modernizációjára, ezzel párhuzamosan folytatódik a hazai fejlesztés is - közölte Kádár Róbert dandártábornok szerdán Hódmezővásárhelyen.
2009. május 26. kedd 15:23 - HírExtra
A honvédelmi tárca tavaly írt ki meghívásos pályázatot 150 gépkarabély modernizációjára, amire két cég, a Bátori Épszol Kft. és a Combat Kereskedelmi Kft. nyújtott be ajánlatot, s készítette el a mintadarabokat - mondta Kádár Róbert az Országgyűlés honvédelmi bizottságának kihelyezett ülésén, a hódmezővásárhelyi laktanyában.
A prototípusok tízezer lövéses haditechnikai ellenőrző vizsgálatát azonban kétezer lövés után fel kellett függeszteni, mert mindkét fegyvertípusnál illesztési problémák jelentkeztek. Ezért a gyártóktól módosításokat és javításokat kértek, melyek után a tesztelés folytatható - tudatta a tábornok.
Hozzátette: ezzel párhuzamosan a NATO beszerzési ügynökségén keresztül is kiírtak egy pályázatot szintén 150 gépkarabély modernizációjára.
Kádár Róbert hangsúlyozta, amennyiben végül külföldi technológiára esik a választás a gépkarabélyok modernizációjára, a fegyverek korszerűsítése akkor is helyben, magyar munkaerővel fog megtörténni.
Márkly Ernő mérnök alezredes a tavaly indult gépkarabély modernizációs program - melyre a honvédelmi tárca összesen 7,7 milliárdot szán - kapcsán elmondta: a honvédségnél rendszeresített AK 63-as karabélyokat 1978-ban tervezték, hazánkban azonban csak a kilencvenes évektől állították rendszerbe, így a fegyverek technikai állapota jó.
Az AK 63-asok tűzereje és tűzgyorsasága kiváló, használatuk egyszerű és kevés karbantartást igényelnek. A fegyverhez rendszeresített lőszerből pedig - bizonyos speciális igényeket leszámítva - a kiképzéshez tíz évre elegendő készlet áll rendelkezésre - közölte az alezredes.
A tervek szerint 2014-ig tartó program során összesen 7.700 AK 63-ast kívánnak modernizálni. A tervezet keretösszeg mintegy 20 százaléka szolgál majd a fegyverek átalakítására, amely az ergonómiai tulajdonságok javítása mellett különféle tartozékok csatlakoztatását teszi lehetővé. Az összeg túlnyomó részét a speciális kiegészítő eszközök - így például gránátvetők, éjszakai és nappali irányzékok, lézeres célmegjelölők, taktikai lámpák - beszerzésére fordítják - mondta Márkly Ernő.
A meglévő fegyverek korszerűsítése mintegy fele annyiba kerül, mint a szükséges mennyiségű új gépkarabélyok beszerzése. A tízévnyi kiképzéshez szükséges lőszer ára pedig csaknem megegyezik a megvásárolni tervezett kiegészítőkével - mondta az alezredes.
Forrás: MTI