Nem fogadták el Hiller beszámolóját
Nem fogadta el Hiller István oktatási miniszter éves beszámolóját az Országgyűlés emberi jogi bizottsága keddi ülésén.
2009. május 26. kedd 18:55 - HírExtra
A képviselők 9 igen, 8 nem és 1 tartózkodás mellett nem szavazták meg a miniszteri beszámolót.
A tárca vezetője több ellenzéki képviselőtől is kapott kérdéseket az Állami Számvevőszék (ÁSZ) romák integrációjára és a felhasznált források hasznosulására vonatkozó megállapításairól. Többen felvetették, hogy az ÁSZ jelentése szerint az elmúlt tíz évben az e célra fordított forrásoknak csupán alig 10 százaléka jutott ténylegesen a romákkal kapcsolatos programokra. Kérdezték a minisztert a Katapult Mentorprogram körüli visszásságokról és a kirobbant botrány felelőséről is.
Varga József (Fidesz) azt mondta, az oktatási tárcánál előkerült probléma igen komoly. Mostanra a kommunikáció arról szól, hogy cigánypénzek tűntek el, s úgy tűnik romák lopták el ezeket a pénzeket. Jó lenne, ha a vizsgálat lezárulna a tárcánál és kimutatná, nem ez történt - jegyezte meg.
A képviselő idézte Mohácsi Viktória liberális EP-képviselőt, aki azt mondta, hogy az elmúlt időszakban 60 milliárd forint tűnt el, s a szálak a tárca vezetőjéig vezetnek. Azt kérte, nyugtassa meg Hiller István, ez nem igaz.
A tárca vezetője válaszában tévesnek és valótlannak nevezte Mohácsi Viktória állításait.
Hiller István a mentorprogram kapcsán kiemelte: a 2006-tól kezdődően hároméves időszakot felölelő vizsgálat a közeljövőben befejeződik, s arról tájékoztatja majd a nyilvánosságot.
Hozzátette: semmilyen anyagi visszaélés nem történt, bár voltak szabálytalanságok, de közpénz nem tűnt el. A mentorprogram és a pályázatok folytatódnak, s az esélyegyenlőségi főigazgatóság, mint szervezeti egység megmarad.
Ahol ügyiratkezelési gondok voltak - elsősorban figyelmetlenségből - ott a szükséges intézkedéseket megtette: különböző fegyelmiket kaptak az érintettek. A közeljövőben együttműködve a szociális tárcával miniszteri megbízottat nevez majd ki a területre.
Teleki László (MSZP) szerint sokkal több forrás és lehetőség van ezen a területen, mint korábban, s a megjelenő források nagyon jó célokat szolgáltak több esetben.
Hiller István éves beszámolójában kitért arra is: az oktatási tárca és az egyházak viszonya rendezett és kiegyensúlyozott. A 2006-tól kialakított tárgyalási rendszerek stabilan működnek, s a kormány szándéka, hogy ezt a kapcsolatot fenntartsa. Kitért arra, hogy tavaly hat alkalommal volt miniszteri szintű egyeztetés az egyházak képviselőivel. Mint mondta, az egyházak finanszírozásának 1+1 százalékos rendszere igazságos, helyes és jól működik.
A miniszter szólt arról is, hogy az egyházi kiegészítő közoktatási normatíva jobb rendszerét kívánja, a tárca ki is dolgozta ezzel kapcsolatos javaslatát, de azt is elismerte, hogy az erről szóló kormányrendelet nem született meg tavaly év végéig.
Balog Zoltán (Fidesz) a bizottság elnöke azt javasolta, hogy a civil 1 százalék mintájára, csak azon egyházaknak lehessen felajánlást tenni, amelyek már legalább két éve bejegyzettek.
Hiller István nyitottnak mutatkozott a kezdeményezésre. Közölte: lát lehetőséget az erről szóló törvényjavaslat benyújtására.Kérdezték a minisztert a közeljövőben Prágában tartandó Holokauszt-konferenciáról is. Balog Zoltán arra volt kíváncsi milyen szintű részvételt tervez a kormány a tanácskozáson.A szakminiszter elmondta, hogy a kérdést a külügyi tárca kezeli, a cél az államtitkári szintű képviselet.
Balog Zoltán a bizottsági ülésen közölte: több módosító indítványt nyújt be az adótörvényekhez. Az egyik indítvány azt célozza, hogy azok a civil szervezetek, amelyek kimondottan karitatív és nem vállalkozói tevékenységet folytatnak, mentesüljenek a gépjárműadó alól. A másik módosító indítvány azt célozza, hogy megmaradjon a civil szféra és az egyházak számára juttatandó társasági adókedvezmény a jövőben is.
Forrás: MTI