2024. november 24. - Emma

A hipermarketek kihasználják az embereket

Egy lengyel tanulmány rávilágított arra, amit az EU már egy éve kapiskál: hiába csökkenek az élelmiszerek felvásárlási árai, az áruházláncok nem változtatják az árakat - kivéve ha emelésről van szó. Mit lehet ez ellen tenni?
2009. május 29. péntek 07:29 - Pásztor Balázs
Akik lehúznak minket

A kereskedelmi cégeknek - legfőképp a nagyoknak - van egy nagyon undorító szokásuk: ha bármi miatt - válság, túlzott kereslet, három tuszi bennszülött felégetett egy kávéültetvényt - nő az adott dolog beszerzési ára, akkor ők is emelik, mondván, hogy ők erről nem tehetnek, ha ott emelik, akkor nekik is emelni kell. Ha viszont csökken a beszerzési ár, akkor a fülük botját sem mozdítják, sőt néha ekkor is növelnek: hisz infláció van!



Remek gyakorlati példa erre az euró ingadozása. Árfolyamának emelkedésénél a szupermarketek szinte azonnal cserélték a táblákat, hogy most mennyinek is számítanak be egy eurót, ám az árfolyam csökkenésnél gyakran napok is elteltek táblacsere nélkül. A hozzáállás gazdasági szempontból érthető - ám társadalmi szempontból egyenesen bicskanyitogató.

A helyzetet az is súlyosbítja, hogy eme tény ismertsége, és társadalmi beletörődöttsége majdnem akkora, mint a politikai korrupcióé - és ha van valami, amit a lehetetlennel egyenesen arányos megváltoztatni, akkor az a társadalmi szkepticizmus egy adott dolog felé. Ez azért hatalmas probléma, mert csináljon az állam, az EU, a világ, vagy akár a Jóisten bármit is, a lakosság nem fogja elhinni, hogy az tényleg működik. Ha meg valami elviekben „nem működik”, akkor azt a multi-lobbinak könnyebb visszavonatnia...

A nagy ráeszmélés

Egyéb események a brüsszeli tanácskozáson
Egyre több kárt okoznak az európai uniós mezőgazdasági termelőknek - főleg az északi régiókban - azok a nagyragadozók, amelyek a tagországokban védettséget élveznek, így könnyebben szaporodnak - szólt a tanácskozás egyik témája. Brüsszel szerint a baj nem akkora, hogy szabálymódosítást keljen eszközölni, de az országok egyéni módon nyugodtan segíthetik a károsultak csoportjait.
Az EU a témát már tavaly is pedzegette, de nem tudott pontos adatokkal - ha úgy tetszik bizonyítékokkal - szolgálni. Ám most történt egy Európia Bizottsági (EB) összeülés az EU összes mezőgazdasági miniszterének részvételével Brüsszelben, amin egy lengyel tanulmány kerek-perec kimondta azt, amit mi egy bekezdéssel feljebb. Szakmai nyelven: az élelmiszerek piaci árának csökkenése sok európai uniós országban általában nem jelentkezik a fogyasztói árban, így az áruházláncok árrése magas marad, miközben sok termelő jövedelme már-már tarthatatlan szintre süllyed.

Tehát tavaly az olajár egekbe szökése miatt jócskán emelkedett az élelmiszerek ára - amire az európai gázháború is rányomta a bélyegét -, így természetesen az áruházak is jócskán megemelték a cehhet. Csakhogy ez már jócskán elmúlt, sőt a válság hatására tovább csökkentek az árak - de a nagy láncok nemigen akarnak árakat csökkenteni. Ami ahhoz vezet, hogy a gazdák jóval olcsóbban kell hogy eladják a terményüket, de vásárolni azt már nem tudnak olcsóbban - az átlagemberhez hasonlóan. Ellenben az áruházláncok degeszre tömik a zsebüket.

Az is a nagy áruházláncok számlájára írható, hogy a kiskereskedelmi boltok kénytelenek egyre jobban levinni az áraikat (hisz a multiknál hiperolcsó minden), hogy legyen vásárlójuk, és ez is a felvásárlási ár csökkenését segítette. Az árcsökkenést egyébként a márciusi hasonló ülésen is próbálták „nem hagyományos” módszerekkel csökkenteni - igaz akkor a tejen volt a hangsúly - de az EB azt elutasította



A lomha óriás akcióban


Az EU eldöntötte - több tagállam heves bólogatása mellett - , hogy ez ellen tenni kell valamit, így bejelentette: munkacsoportot hozott létre, amely termékpályánként vizsgálja az árviszonyokat. Ezekből a vizsgálatokból elviekben az év vége előtt összehoz egy összegző jelentést, aminek tükrében majd konkrétan vissza lehet térni a témára - igyekeznek majd a láncok közti esetleges szövetkezéseket is kivizsgálni.

Csakhogy az EU szabadpiaci hozzáállása messze földön híres - így ha nem találnak valamiféle kartell-problémát, akkor erősen kétséges, hogy születik-e majd valamilyen olyan megoldás, ami megállítja fent említett visszás folyamatot. Elvégre mindenki annyiért árulja a holmijait, amennyiért el tudja adni. Így ha az áruházláncok megfelelő mennyiségű vevőt szoktattak magukhoz, és mindenféle közös megbeszélés nélkül mindegyik úgy dönt, hogy a beszerzési ár csökkenése ellenére ő nem csökkent, hanem többet tesz zsebre, akkor az emberek ugyanúgy járni és költeni fognak, mint eddig. Teljesen törvényesen.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását