Szolidáris intézkedéscsomag
A kormány több pontból álló szolidaritási intézkedéssorozatot indít, amely a gazdasági-pénzügyi válság által a leginkább sújtott társadalmi csoportok, családok és nyugdíjasok számára nyújt segítséget - közölte Kiss Péter társadalompolitikai miniszter pénteken a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Ököritófülpösön.
2009. május 29. péntek 15:52 - HírExtra
Az intézkedéssorozat első eleme az úgynevezett kríziskezelő program, amely kis összegű, vissza nem térítendő állami támogatás formájában nyújt 30 napon belüli gyors segítséget a nehéz helyzetbe került, elsősorban gyermekes családoknak. Az idén augusztustól novemberig tartó első programban az igényelhető támogatás összege legalább 20 ezer, de legfeljebb 50 ezer forint lehet.
A programhoz az állam egymilliárd forintos kezdőtőkét biztosít, ehhez járulnak az állami cégek vezetőinek szolidáris célra felajánlott extrajuttatásai, valamint a vállalkozók, állampolgárok önkéntes felajánlásai - mondta az MTI-nek Kiss Péter.
A program olyan aktív korú - 18 és 62 év közötti - embereket segít, akiknek a válság okozta megváltozott életkörülményeik miatt nehézzé vált a számláik kifizetése. A támogatás összege kettős célra lenne felhasználható: egyrészt a konkrét költségek fedezésére, másrészt a krízishelyzet miatt teljesíthetetlenné vált, a lakhatással kapcsolatos fizetési kötelezettségek rendezésére.
A további intézkedések között szerepel a Nyugdíjbiztosítási Alap méltányossági nyugdíjkeretének több száz millió forinttal történő növelése is. Közel 40 ezer nyugdíjas számára ez akár egyszeri 15-20 ezer forintos segítséget is jelenthet, illetve a méltányossági nyugdíjemeléssel havonta több ezer forint emelést tesz ugyanekkora kör számára lehetővé - mondta a miniszter.
Kiss Péter hozzátette: a kormány garantálja továbbá, hogy megmaradnak a 65 év felettiek utazási kedvezményei, ezzel párhuzamosan 2011-ig kialakítják a kedvezmények regisztrációjának új nyilvántartási rendszerét is.
Segítséget kapnak a nyugdíjasok mellett a lakáshitelesek is: a korábbi, állami garanciavállalás kiterjesztésével az állam készfizető kezesség formájában szeretne segíteni azoknak a nem munkanélküli hiteleseknek is, akiknek átmeneti fizetési nehézségeket okoznak a megnövekedett hiteltörlesztő részletek.
A miniszter elmondta: a kiterjesztett, két évre szóló konstrukcióban havonta 20 ezer forint összegű törlesztés megfizetését kell a hitelesnek vállalnia, de önkéntesen ennél többet is törleszthet kölcsönének havi részletéből.
"Azt gondoljuk, az állami garanciavállalás kiterjesztése elősegíti azt, hogy a lakáshitelesek ezt a nehéz válságidőszakot túléljék, és hozzá tudjunk járulni ahhoz, hogy lehető legkevesebben veszítsék el emiatt lakásukat" – közölte Kiss Péter.
A lakásprogram másik eleme, hogy a bedőlt hitelek miatt kényszerértékesítés sorsára jutott ingatlanok megvételére elővásárlási jogot biztosítanak az adott önkormányzatok számára. "Ennek feltétele az, hogy az önkormányzat önrész nélküli kedvezményes MFB-kölcsönből - elővásárlási jogával élve - megvásárolhatja a lakást, ha biztosítja az adós számára a bérlet lehetőségét, vagyis a lakhatás feltételeit az adós számára" - közölte a miniszter, aki szerint a rendszer így alternatívát kínálhat az önkormányzati bérlakások létrehozására is.
Kiss Péter ezzel kapcsolatban fontos kérdésnek nevezte a lakásmaffia elleni fellépést; a polgári törvénykönyv módosításával nagyobb védelmet kívánnak biztosítani a jövőben a kényszerértékesítésben érintetteknek.
A lakóingatlanok értékesítésének áttekinthetőségét a tervek szerint egy elektronikus eljárás bevezetésével biztosítják, amely az interneten is elérhetővé tenné az értékesítési szándékot. A rendszer rögzítené az ajánlattételi időszak minimális hosszát is, így lehetővé válna, hogy a települési önkormányzat bekapcsolódhasson az árverésbe.
Forrás: MTI