A Fidesz szerint nem elég az 5 milliárd
Nem elegendő az az 5 milliárd forint az aszálykárok enyhítésére, amelyet a kormány erre a célra elkülönített - mondta Font Sándor (Fidesz), az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke pénteken az MTI-nek.
2009. június 5. péntek 15:53 - HírExtra
"Sajnálatos, hogy a kormány nem tette közzé az általuk becsült aszálykár összegét, ami sok szakértő szerint akár a 100 milliárd forintot is meghaladhatja, mert abban az esetben érzékelni lehetne, hogy a rendelkezésre álló 5 milliárd forint nagyon kevés a probléma kezeléséhez" - mondta a fideszes politikus.
A Fidesz azt javasolja, hogy a földalapú támogatásoktól elvont 33 milliárd forintot csoportosítsák át a kárenyhítési alapba, és a kárenyhítési önrész befizetésének határidejét hosszabbítsák meg 2009. október 20-ig, az igények leadásának határidejéig, mivel sok gazdának csak az őszi betakarítás után lehet bevétele az eladott terményekből.
Font Sándor szerint az aszály különösen súlyosan érintette a Tisza vonala mentén lévő megyéket, ahol majdnem minden gazdálkodónak kárt okozott a szárazság.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) pénteken azt közölte az MTI-vel, hogy Magyarország teljes területére vis maiornak nyilvánítja a 2009. évi aszályt, így a gazdák a területileg illetékes Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnál igényelhetik az aszálykár enyhítését.
Az igényeket 2009. október 20-ig lehet beadni a hivatalokhoz - olvasható a közleményben, amelyben felhívták a figyelmet arra, hogy a közzététel önmagában nem jelenthet jogalapot a magánjogi szerződések vis maiorra hivatkozással történő egyoldalú megszüntetésére, vagy felbontására.
Az FVM szóvivője korábban azt közölte, hogy a tárca számításai szerint kárenyhítésre mintegy 5 milliárd forint áll rendelkezésre, de csak azok kaphatják, akik 2009. május 15-ig bejelentkeztek a kárenyhítési rendszerbe.
Az új nemzeti agrárkár-enyhítési törvény 2009. február 3-án lépett hatályba. A jogszabály csak a termőföldet - szántóföldet, szóló- és gyümölcsültetvényt - művelő mezőgazdasági termelőkre vonatkozik.
Az európai uniós szabályokkal összhangban a károsult a kiszámított hozamérték-csökkenés 80 százalékát kaphatja meg kárenyhítésként, vagyis 20 százalékot mindenképpen neki kell viselnie.
Forrás: MTI