2024. november 22. - Cecília

Nigériai gyilkosságokért fizet a Shell

A világ egyik leghatalmasabb olajvállalata, a Royal Dutch Shell beleegyezett, hogy 15,5 millió dollár kártérítést fizet a Nigériában kivégzett emberjogi aktivisták családjainak. A céget a gyilkosságokban való bűnrészeséggel vádolják.
2009. június 9. kedd 18:37 - Tatai Gábor
A több mint egy évtizede tartó bírósági perben a céget a gyilkosságokban való bűnrészességgel vádolják. A megegyezést hétfőn mondták ki a New York-i legfelsőbb bíróságon, ahová az ügyet még 1996-ban terjesztették be. A vád szerint, a ’90-es években Nigéria katonai kormányzata a Shell-el szövetkezve több tucat esetben sértett meg alapvető emberi jogokat, beleértve ebbe a jól ismert emberjogi harcos Ken Saro-Wiwa és nyolc másik társának felakasztását is.

Vértől mocskos a Kagyló
A népszerű helybéli író, Saro-Wiwa alapította a Mozgalom az Ogoni Nép Túléléséért (Mosop) nevű csoportot, mely egy idő után már annyira sikeresen folytatta erőszakmentes kampányát a Niger menti feltárások ellen, hogy az egész kitermelés lukratív volta veszélybe került. 1994-ben Saro-Wiwa-t gyilkosság vádjával tartóztatták le, négy helybéli törzsi vezető rejtélyes halála után. A vádakat természetesen tagadta, majd egy évnyi fogva tartás után egy három emberből álló különleges katonai bíróság kötéláltali halálra ítélte. Az 1995-ös akasztást maga a katonai kormányzat ezredese, Sani Abacha hajtotta végre puszta kézzel, a kivégzés nemzetközi szinten is hatalmas felháborodást keltett. A család 1996-ban nyújtotta be keresetét a Shell nigériai leányvállalata ellen több más áldozat hozzátartozóival egyetemben, akik mindannyian a Shell olajtornyinak sziluettjében nézték végig szeretteik lemészárlását.
A Shell a mai napig Nigéria ásványkincsének egyik legnagyobb kitermelője, a hétfői hivatalos nyilatkozatok szerint, csak azért egyezett bele az összeg kifizetésébe, mivel az ország „megbékélési folyamatát” szeretné támogatni, de saját tudomása szerint semmiféle bűnrészesség nem terheli a lelkiismeretét az ügyben.  „Ez a gesztus annak a bevallása, hogy noha a Shell-nek semmi köze nem volt az erőszakos cselekedetekhez, a sértett, és rajta kívül még sokan mások is rengeteget szenvedtek” – nyilatkozta Malcolm Brinded, a vállalat feltárási és termelési főigazgatója.

Bérgyilkos kormányzat

A New York-i bírósághoz forduló felperes azzal panaszolta be a Shell-t, hogy a vállalat a kormánnyal egyetértésben próbálta elhallgattatni a környezetvédő és emberjogi aktivistákat a Niger olajban gazdag un. Delta régiójában. Az elsődleges vád értelmében, a Shell nigériai leányvállalata, a Nigériai Petróleum Művek vezetése a kilencvenes évek folyamán fegyverrel látta el a tiltakozókkal erőszakoskodó helybéli rendőrséget, majd arra kérte a kormányerőket, hogy lövessenek az új olajvezeték építése ellen tüntető falusiak csoportjába.

A vállalat mindemellett tevékenyen részt vett a tiltakozás szervezője, Saro-Wiwa kézre kerítésében és meggyilkolásában is – állítja az emberjogi harcos fia, aki szerint a bírósági döntéssel az apa is „meg lenne elégedve”, annak ellenére, hogy a Shell nem vallott be semmit.

„A tény, hogy beleegyeztek a kártérítésbe, már győzelem számunkra” – mondta ifjabb Saro-Wiwa, akinek lelkesedését a legtöbb jogi szakértő is osztja. Szerintük a megegyezés, ritka és lényegi győzelme a nemzetközi emberi jogoknak, mely kis szerencsével akár precedens értékűvé is válhat a Shell-hez hasonló olajóriások etikai és jogi elszámoltatásakor, az elnyomó kormányzatokkal való együttműködés sajnos bevett példa világszerte.

„Reméljük, hogy ez a megegyezés csak egy újabb építőkövévé válhat azoknak az erőfeszítéseknek, melyek egy új törvényes keret összekovácsolásán keresztül tennék felelőssé a valódi bűnösöket” – hangzott a felpereshez eljuttatott egységes nyilatkozat, melyet az ügyben érintett összes ügyvéd aláírt. Az egy-egy ország ásványkincsére települt külföldi szupervállalatok sokszor úgy teszik tönkre az egész helyi ökoszisztémát, hogy utána már – a bevett jogi eszközök segítségével - szinte képtelenség rajtuk bármit is számon kérni.
Forrás: HírExtra / BBC News / Seattle Times
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását