2024. november 25. - Katalin

Az MSZP tudni akarja ki szavazza meg Bakát

Az MSZP-frakció azért javasolta a nyílt szavazást, hogy derüljön ki, ki támogatja Baka András megválasztását a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára - mondta Göndör István szocialista frakcióvezető-helyettes hétfőn az MTI-nek Répássy Róbert (Fidesz) nyilatkozatára válaszolva.
2009. június 15. hétfő 15:25 - HírExtra
Meg vagyunk győződve arról, hogy "korábban is a Fidesz nagy létszámban" nem támogatta Baka András megválasztását, csak mindig az MSZP-re "nyomta a balhét" - közölte a politikus, aki szerint ebből szerettek volna most kilépni. Hozzátette: ezért tették azt a nyílt szavazásról szóló javaslatot, hogy derüljön ki, ki mond mást, hogy "a szó és a tett egysége hol van meg".

Göndör István emlékeztetett rá, hogy a házbizottság nap folyamán tartott ülésén az MSZP kezdeményezte, titkos szavazás helyett nyílt szavazáson, nyomógombbal döntsenek Baka András Legfelsőbb Bíróság elnökévé történő választásáról. Hozzátette: javaslatukat a Fidesz, a KDNP és az SZDSZ sem támogatta.

Göndör István megerősítette: az MSZP-frakció támogatja Sólyom László köztársasági elnök jelöltjének megválasztását.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese hétfőn az MTI-nek azt mondta, nincs lehetőség nyílt szavazásra, mert a házszabálytól eltérést eljárási, felszólalási, tárgyalási kérdésekben lehet ugyan alkalmazni, de ilyen, garanciális kérdésekben nem.

Szerinte ezzel a "színjátékkal" a szocialisták csak azt akarták bizonyítani, hogy teljes mellszélességgel Baka András mellett állnak, holott szerinte - csakúgy, ahogyan egy évvel ezelőtt sem támogatták - most sem fogják a jelöltet megszavazni.

A Fidesz frakcióvezetője jelezte: a Fidesz és a KDNP, ahogyan eddig is, most is támogatja majd a köztársasági elnök jelöltjét.

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője ugyanakkor még a házbizottság ülése előtt bejelentette, hogy az MSZP-frakció támogatja Baka András megválasztását a Legfelsőbb Bíróság elnökének. Az MTI azon kérdésére, miért változott meg egy évvel ezelőtti álláspontjuk, Mesterházy Attila az indokok közé sorolta az Országos Igazságszolgáltatási Tanács támogatását, illetve azt, hogy a frakció alkotmányügyi munkacsoportja szerint a jelölt által képviselt szakmai program egybeesik az MSZP törekvéseivel, és a magyar igazságszolgáltatás érdekeit szolgálja.

Sólyom László köztársasági elnök először 2008 májusában jelölte a posztra Baka Andrást, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi magyar bíráját, aki azonban akkor a parlamentben, a titkos szavazáson nem kapta meg a megválasztásához szükséges kétharmados többséget.

Akkor az MSZP, az SZDSZ és az MDF már a szavazás előtt jelezte, hogy nem támogatja a jelölt megválasztását. Az MSZP döntését akkor azzal indokolta, hogy a jelöltnek nincs magyarországi bírói gyakorlata.

Baka András főbírójelölt, az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságában zajlott meghallgatásán hétfőn határozottan leszögezte: nem alkudozik a posztról.

Répássy Róbert, a bizottság fideszes alelnöke az ülésen elmondta, hogy több képviselőt is megkeresett egy legfelsőbb bírósági bíró, volt bírósági vezető azzal, hogy a szocialisták egy évvel ezelőtti elutasító álláspontjukat azért változtatták meg Baka Andrással kapcsolatban, mert helyettesének választ egy olyan személyt, aki már korábban is pályázott a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökhelyettesi posztjára.

"Nem kívánok Legfelsőbb Bírósági elnök lenni akkor, ha bárki megmondja, ki legyen a helyettesem, és mit gondoljak bizonyos kérdésekben" - szögezte le Baka András.
A jelölt emlékeztetett a néhány nappal ezelőtt, a Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) előtti meghallgatásán tett nyilatkozatára, mely szerint jelöltsége támogatására nem kért senkit, se ezért, se pedig megválasztása esetére senkinek nem ígért sem pozíciót, sem bármiféle más előnyt.

"Ha egyetlen pozíció van Magyarországon, ahol szükséges a tiszta választás, akkor a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztja az" - jelentette ki Baka András.A jelölt elmondta: ha megválasztják, pályázatot ír ki az LB-elnökhelyettesi posztra, melyről az LB teljes ülése is véleményt mondhat majd.

Baka András megjegyezte, a legnagyobb megdöbbenéssel fogadta, hogy jelölése kapcsán az újságok "alkuról" írtak.

"Elutasítom, hogy az igazságszolgáltatás szolgáltatás lenne, az igazságszolgáltatás szolgál, de nem szolgáltat. A politikát kiszolgáló igazságszolgáltatással egy ország nagyon mélyre süllyedhet" - fejtette ki Baka András.

A Fidesz-frakció nevében Répássy Róbert - ahogy tavaly májusban is, úgy most is - támogatásáról biztosította a jelöltet. Bárándy Gergely szocialista képviselő a maga részéről elismerően szólt Baka András kvalitásairól.

A Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára jelölt Baka András személyéről néhány óra múlva szavaz a parlament, a jelölt megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának támogatása szükséges.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását