2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Három éve rab Gilad Shalit

Csütörtökön volt pontosan három éve annak, hogy Gilad Shalit, izraeli katonát palesztin militánsok rabolták el egy a Gázai övezethez közeli izraeli ellenőrző posztról. A HírExtra a történet kezdetére emlékezik, talán csak egy hónappal a vége előtt.
2009. június 25. csütörtök 18:48 - Tatai Gábor
2006. június 25-ének reggelén egy palesztin militáns csoport a Gázai övezet alatt húzódó alagutak egyikén izraeli oldalra lopódzott. A Kerem Shalom-hoz közeli határellenőrző-poszt hátbatámadása közben két védekező zsidó katona az életét vesztette, másik három pedig megsebesült. Egyikük az ekkor 19 éves Gilad Shalit, egy tankját ért gránáttalálat közben törte el bal karját és szenvedett könnyű mellkasi sérüléseket. A perceken belül helyszínre érkező véderős alakulatok a sérült és elhagyatott poszton, már csak hűlt helyét találták a támadóknak és a magukkal hurcolt fiatal tizedesnek. Shalit fogva tartói nem sokat váratták a súlyos kétségek között hánykódó családot és a jeruzsálemi kormányt, már másnap bejelentették, ha bármilyen természetű információt szeretnének kapni a fiúval kapcsolatban, Izraelnek szabadon kell bocsátania az összes palesztin női és 18 éven aluli fogvatartottat.



Égtelen aggodalmak


A hadsereget egy nappal előtte figyelmeztették
Egy évvel később a Kerem Shalom-i támadás után, az izraeli hadsereg rádiója egy jelentést tett közzé, azzal a speciális figyelmeztetéssel kapcsolatban, amit az izraeli véderő kapott a Shalit elrablását megelőző napon. 2006. június 24-én egy izraeli alakulat hatolt be a Gázai övezetbe és letartóztattak egy palesztin testvérpárt, Oszama és Musztafa Abu Muamar-t, akiket a műveleti jelentésben Hámász tagokként említettek meg. A kihallgatásukkor a testvérektől azt az értesülést szerezték, hogy az elkövetkezendő napokban fegyveres támadás készül a gázai határ menti izraeli ellenőrző pontok egyike ellen, azzal a szándékkal, hogy zsidó katonákat raboljanak el. Oszama és Musztafa egyébként egy prominens Hámász vezető két fia, noha a Hámász egykori nyilatkozata szerint maguk nem tagjai a szervezetnek. Egyes források szerint a Muamar klán feladata volt az Iránból érkező 122 mm-es rakéták fogadása Szudánban, majd a továbbításuk a Gázai övezet felé. Érdekes részlet a 2006-os II. libanoni-izraeli háborúhoz, hogy letartóztatása előtt nem sokkal, Oszama az iráni Forradalmi Gárda tisztjeivel találkozott, akiket már ekkor arra kért, hogy gyorsítsanak a fegyverszállítmányok átfutási idején.
Az üzenetben az egyik, magát Izz ad-Din al-Qassam Brigádként megjelölő terrorista csoport a palesztin Népi Ellenállási Bizottság tagja, amihez a Fatah egyes tagjain kívül többek között az Iszlám Dzsihád és a Hámász is tartozik. A másik fogva tartó egy korábban ismeretlen, kicsiny fegyveres alakulat, az ˝Iszlám Hadsereg˝. Az Izraeli Véderő (IDF) két nappal később, június 28-án a gázai Khan Yunis-ba lépett, hogy az elrabolt katona nyomára akadjon, mialatt a légierő 4 gépe figyelmeztetésül a szíriai elnök, Bashar Asszad Latakia-i villája felett repült el útban egy szír erőmű felé, melyet még ugyan ezen a napon a földel tettek egyenlővé. Asszad tudvalevőleg a Hámász egyik legbőkezűbb támogatója.

Június 29-én az IDF déli parancsnoksága megerősítette, hogy Shalit még mindig Gázai területen van. Ugyanezen a napon az izraeli média azt állította, hogy Gilad tizedest Rafában tartják fogva és a jelek szerint életben van. Július 1-én a BBC hírül adta, hogy Shalit pár napja szerzett sérüléseit egy palesztin orvos látta el. Az izraeli kormány bejelentette, ha a fiúnak bármilyen bántódása is esik, „az ég rá fog szakadni” az elrablóira. A terroristák ezt követően ultimátumot adtak, hogy amennyiben Izrael 24 órán belül nem tesz eleget az időközben további ezer rabbal megfejelt követeléseiknek, az nem részletezett következményekkel fog járni Shalit-ra nézve. Néhány órával az ultimátum letelte előtt Izrael hivatalosan is bejelentette: „Nem lesz tárgyalás a foglyok szabadon engedésével kapcsolatban”.

A békétlenség rabja

Héber ima Shalit boldogulásáért
(…) A mindenható váltsa meg őket az elraboltak közül, és helyezze őket a fogságból a szabadságra. Váltsa meg őket a szolgaságból a szabadulásra, a sötétségből a fényességre, és gyógyítsa meg minden sebüket – testileg, lelkileg és szellemileg. Adjon nekik bátorságot és lelkierőt, erősítse meg őket az ellenállásban és a rugalmasságban, vegye őket körül boldogsággal és nevetéssel (…) – részlet a rabbinikus főtanács foglyokért szóló imádságából.
Három év alatt Shalit sorsa elválaszthatatlanul összefonódott a legegyszerűbb izraeli emberek életével is, neve egyetlen békével kapcsolatos egyeztetés napirendjéről sem hiányozhat. Az idén 22 éves fiút Róma, Miami és Párizs díszpolgárává avatták, szerte a Föld körül több tucat diplomata, vezető hivatalnok és elnök tört már lándzsát a szabadon bocsátásáért, családja tavaly az Egyesült Államok egykori elnökével, Jimmy Carterrel találkozott, idén pedig a pápának lett személyesen bemutatva. Ügyét több emberjogi csoport is vizsgálta már, fogva tartását háborús bűnténynek nyilvánítva. A Hámász korábban többször is visszautasította hogy Shalit helyzetéről tárgyaljon, állapotáról semmiféle felvilágosítás nem érkezett a december óta, amikor állítólag repesz találatot szenvedett a gázai harcok közben.

Amikor a Nemzetközi Vöröskereszt látogatási engedélyért folyamodott, a Hámász 450 palesztin terrorista szabadon bocsátásához kötötte a rövid vizitet, így hárítva a felelősséget az izraeli kormányra. Shalit hollétéről és egészségügyi állapotáról különböző információk léteznek: „Egy évvel ezelőtt egy papírcetlit érkezett tőle a saját kézírásával” – mondta el Breuer Péter biztonságpolitikai szakértő és elnöki tanácsadó a HírExtrának, ez a levélke az utolsó biztos kapaszkodó fogvatartott katona ügyében.

„Egy nagyon biztos forrásokkal rendelkező betlehemi hírügynökség szerint, egy hónapon belül létre fog jönni a fogolycsere, ám a kormányzati körök óva intik a lakosságot a túlzott reménykedéstől” – tudtuk meg az elnöki tanácsadótól, akinek azt a súlyos kérdést is feltettük, mi történne akkor, ha kiderülne, hogy Shalit már nincs is életben: „Zsidó ember ilyesmiről még csak nem is beszél, egyenlőre mindenki azzal van elfoglalva, hogy Obama közel-keleti megbízottját egy a két elnök közötti újabb találkozó összehozására vegyék rá a békefolyamatokkal kapcsolatos erőfeszítések részeként”.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását