Határozatképtelen volt a közgyűlés
Határozatképtelennek bizonyult a Heves Megyei Közgyűlés péntekre meghirdetett ülése, amelyen az egri kórház további működtetéséről kellett volna dönteni.
2009. június 26. péntek 13:40 - HírExtra
A kialakult helyzet oka az, hogy a testület szocialista frakciója nem jelent meg az ülésteremben.
Lénárt András, az önkormányzat egészségügyi bizottságának szocialista vezetője az egri képviselő-testület ülésén csütörtökön azt mondta: a megye a pénteki ülésen várhatóan felbontja azt a szerződést, amelyet a HospInvest Zrt.-vel kötött az egri kórház vagyonkezelésére. Erre azonban a határozatképtelenség miatt egyelőre nem került sor.
A történtek előzménye, hogy a szocialista többségű megyei önkormányzat immár két hónapja tárgyalásokat folytat Eger jobboldali vezetésével a kórház esetleges közös működtetéséről, mivel az intézmény vagyonkezelését ellátó HospInvest Zrt. csődhelyzetbe került.
Az egri képviselő-testület csütörtökön el is fogadta azt a határozatot, amelyben a Markhot Ferenc kórház közös működtetését javasolja Heves megyének, ha az felbontja az intézmény üzemeltetésére a HospInvest Zrt.-vel kötött szerződést.
A városi határozat szerint a két önkormányzat egy közös, fele-fele arányban birtokolt, kiemelten nonprofit kft.-t hozna létre a kórház vagyonkezelésére, illetve egyelőre ugyanilyen arányban osztoznának a kórház ingó és ingatlan vagyonán is. A város egyúttal igényt formál a társaság ügyvezető igazgatójának kijelölésére. E szerint Fazekas Péter radiológus vezetné a céget. Az orvos egyike azoknak, akik nem kötöttek szerződést az önkormányzati intézmény megszűnése után a HospInvest Zrt.-vel.
A megyei közgyűlés pénteki ülése gyakorlatilag meg sem kezdődött. Sós Tamás, a testület szocialista elnöke ugyanis közölte, hogy a város ajánlata elfogadhatatlan, ezért a szocialisták szerint nincs értelme a napirend tárgyalásának.
A kudarcba fulladt ülést követően Sós Tamás elmondta: a fele-fele tulajdonosi arányú társaság létrehozásában egyetértenek. A vagyonmegosztástól sem zárkóznak el, de mértékének meghatározását korainak tartják. Az első számú vezető személyét ugyanakkor konszenzus útján tartják szükségesnek meghatározni, diktátumoknak nem engednek - tette hozzá.
Egyúttal közölte, hogy a jövő héten folytatják Egerrel a tárgyalásokat és 10 napon belül, rendkívüli közgyűlés keretében újra napirendre tűzik a kórház ügyét.
Sós Tamás azt is világossá tette: amennyiben nem jutnak egyezségre, a betegellátás biztosítása érdekében a megyének akkor is lépnie kell. Ebben az esetben egy 100 százalékban megyei tulajdonú társaságot hoznak létre a kórház működtetésére - mondta a közgyűlési elnök.
Tatár László, a Fidesz megyegyűlési frakcióvezetője ugyancsak sajtótájékoztató keretében bejelentette: a Fidesz az önkormányzat következő ülésén kezdeményezni kívánja a közgyűlés feloszlatását, illetve Sós Tamás lemondatását, álláspontjuk szerint ugyanis bebizonyosodott, hogy a szocialisták képtelenek a megye vezetésére.
Közölte: a demokrácia arculcsapása, hogy a szocialisták a megye irányítása szempontjából fontos, napirenden szereplő egyéb ügyeket sem voltak hajlandóak megtárgyalni, ezzel is bizonyították alkalmatlanságukat.
Úgy vélekedett, hogy a várossal kezdeményezett tárgyalások csak színjátékot jelentettek a megye részéről. Tudomása szerint ugyanis csütörtökön úgy született meg az egri önkormányzat határozata, hogy abban előzőleg megegyeztek a megyével. Az ülés előtt megtartott bizottsági üléseken viszont már egy 100 százalékban megyei tulajdonú társaság megalakítását javasolta a megye szocialista vezetése - mondta Tatár László.
Herman István, a megyegyűlés Fidesz-frakciójának igazgatója a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a szocialisták magatartása egyre inkább a büntetőjog kategóriájába tartozik.
Mánya Kristóf, az Egri Kórházvédők Egyesületének szóvivője döbbenetesnek és példátlannak nevezte a döntés elhalasztását. Ez szerinte immár túlmutat a politikai felelősségen. Azzal ugyanis, hogy újabb hónapokra elodázza a megye szocialista vezetése a tulajdonosi szerkezet tisztázását, kritikus helyzetet idéz elő a megye betegellátásában - közölte a szóvivő.
A HospInvest Zrt. 2008. november 1-én vette át az intézmény üzemeltetését. A tenderen pályázott a Debreceni Egyetem, illetve úgynevezett ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat is. A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy HospInvestre szabták a pályázatot. A funkcionális privatizáció ellen tiltakozott több civil szervezet is.
Forrás: MTI