Nem áttörő az adócsökkentés?
A hazai cégek alapvetően pozitívan fogadják a Bajnai-kormány lépéseit az élőmunkát terhelő járulékok és adók csökkentése terén, de nem érzik azokat átütő erejűnek.
2009. július 2. csütörtök 14:15 - HírExtra
A kutatásról szóló csütörtöki közlemény szerint az egészségügyi hozzájárulás eltörlése és a munkáltatói járulék mértékének csökkentése a hazai cégek kétharmada szerint segíti ugyan a hazai munkahelyek megtartását, de csak kis mértékben. Ugyancsak a válaszadók kétharmada állította, hogy a társasági adó terén történt változások nincsenek érdemi hatással cégük tevékenységére. A vállalatok döntéshozói szerint 13-14 százalékos társasági adókulcs volna kívánatos Magyarországon.
A legalább egy főt foglalkoztató hazai vállalkozásokra reprezentatívnak tekinthető online felmérés 1.083 cég részvételével folyt idén júniusban a Szonda Ipsos Üzleti Klubjában, a Lépéselőny.hu támogatásával. A kutatásban elsősorban vállalati döntéshozók vettek részt.
Az élőmunka terheinek enyhítése a válaszadók 65 százaléka szerint nincs érdemi hatással a feketegazdaság visszaszorítására, 68 százalékuk szerint pedig nem befolyásolja vállalatuk versenyképességét. Megosztottak a cégvezetők annak megítélésében, miként hat az intézkedés a magyar vállalatok versenyképességének javítására, vagy a magyar gazdaság növekedésére. A válaszadók egyik fele szerint kismértékű hatása van, a másik fele szerint semmilyen hatása sincs.
A közlemény szerint a társasági adókulcs megemelésének és a különadó eltörlésének fogadtatása viszont inkább közömbösnek mondható. A többség, 65,8 százalék szerint gyakorlatilag nincs hatása a változásnak, míg 23,6 százalék gondolta úgy, hogy ez inkább rosszul vagy nagyon rosszul, és 10,6 százalék szerint jól vagy nagyon jól érinti a cégét.
A kutatás arra is kitért, hogy a vállalatok vezetői szerint, vajon mekkora társasági adókulcs biztosítana a költségvetés számára elegendő bevételt és tenné egyidejűleg versenyképessé a magyar vállalatokat is a régióban. A válaszadók ezt a szintet 13-14 százalékra tették - a közép-magyarországi, illetve a több bevétellel rendelkező cégek jellemzően picit magasabb, míg a nem közép-magyarországi és kisebb cégek alacsonyabb szintet tartanának kívánatosnak.
Forrás: MTI